O znaczeniu i konieczności regularnego wykonywania peelingu zarówno ciała, jak i twarzy słyszała każda z nas. Dlaczego jednak ten zabieg jest tak ważny? W czym może pomóc złuszczanie naskórka? Dowiedz się, jakie są zalety tego elementu pielęgnacji oraz jak prawidłowo go wykonywać.
Spis treści:
Dlaczego warto regularnie złuszczać naskórek?
Każdego dnia na skórze twarzy i ciała, w wyniku naturalnych procesów odnowy, powstaje cienka warstwa obumarłego naskórka. Proces ten, najprościej mówiąc, polega na „wypychaniu” starszych warstw skóry przez warstwy nowe i świeże. Te, które już obumarły należy usunąć, odsłaniając świeży naskórek. Dzięki temu skóra będzie mieć lepszy dostęp do składników aktywnych pochodzących z kosmetyków pielęgnacyjnych, a także ułatwi jej to oddychanie, zwiększy przepływ krwi, zmniejszy ryzyko powstawania zaskórników i zmian trądzikowych. Złuszczanie naskórka jest też ważnym krokiem w celu oczyszczenia cery, uzyskania jej gładkości i promienności. Odpowiedni peeling pozwoli też zniwelować niedoskonałości skóry, takie jak blizny, przebarwienia czy zrogowacenia.
Przed czym chroni złuszczanie naskórka?
Złuszczanie naskórka to bardzo ważny etap pielęgnacji skóry. Omijając go lub nie wykonując poprawnie, ogranicza się wchłanianie substancji odżywczych zawartych w kremach, serach, tonikach czy olejkach. Skóra, z której nie pozbędziesz się obumarłego naskórka, będzie matowa, poszarzała, zanieczyszczona oraz skłonna do powstawania zaskórników i niedoskonałości. Brak regularnie wykonywanych peelingów, poprzez upośledzone dostarczanie substancji ujędrniających, nawilżających i ochronnych, może również prowadzić do szybszego powstawania zmarszczek.
Na czym polega peeling twarzy i ciała?
Złuszczanie naskórka twarzy jest zabiegiem bezbolesnym i szybkim. Bez problemu przeprowadzisz go w zaciszu własnej łazienki. Domowe sposoby to przede wszystkim gotowe peelingi, które kupisz m.in. w Swederm. Takie produkty zawierają odpowiednie proporcje składników aktywnych oraz substancje, które pozytywnie wpłyną na cerę. Alternatywą dla gotowych kosmetyków są samodzielnie przygotowane peelingi. Tworzy się je na bazie cukru, soli czy fusów z kawy, z dodatkiem naturalnych olejków. Musisz jednak pamiętać, że domowe sposoby nie zawsze są skuteczne i nie dostarczą Twoje skórze takiej ilości składników aktywnych jak kosmetyki przygotowane przez profesjonalistów.
Złuszczanie naskórka polega na aplikacji preparatu peelingującego na oczyszczoną, pozbawioną makijażu i zanieczyszczeń skórę. Należy nałożyć go bezpośrednio na twarz i (w przypadku peelingów mechanicznych) delikatnie masować opuszkami palców, unikając nadmiernego pocierania skóry. Pamiętaj, aby preparat nie dostał się do oczu. Po wykonaniu masażu kosmetyk złuszczający należy zmyć letnią wodą. Prawidłowe złuszczanie naskórka powinno zakończyć się jego nawilżeniem. Obowiązkowo po peelingu zaaplikuj, więc na twarz krem odpowiedni do rodzaju Twojej cery, np. REMEDY CREAM BALANCING MATTIFYING o działaniu seboregulującym, który przeznaczony jest dla skóry tłustej lub mieszanej. Alternatywą dla niego będzie FACE CREAM o właściwościach nawilżających, regenerujących i przeciwzmarszczkowych, który doskonale sprawdzi się w przypadku skóry suchej oraz skłonnej do podrażnień. W przypadku peelingowania ciała, produkt nałóż na czystą skórę i również delikatnie masuj, po czym spłucz wodą i zaaplikuj ulubiony balsam.
Czy każda skóra wymaga złuszczania?
Po peelingi do twarzy i ciała powinnaś sięgać niezależnie od wieku czy rodzaju skóry. Abyś jednak była zadowolona z efektu zabiegu, musisz wybrać preparaty odpowiednio dopasowane. Przede wszystkim pamiętaj, że do złuszczania naskórka twarzy nie możesz wykorzystywać peelingów dedykowanych skórze ciała – są zbyt silne i mogą prowadzić do podrażnień. W tym celu sięgaj po kosmetyki dedykowane do twarzy, które często bazują na enzymatycznych substancjach złuszczających. Dobrym wyborem będzie FACE SCRUB, oparty na delikatnych składnikach peelingujących, takich jak drobinki z pestek moreli, który ze względu na skład dodatkowo nawilży i odżywi Twoją cerę.
Mocne złuszczanie wskazane jest, jeśli chcesz pozbyć się obumarłego naskórka z nóg, rąk, pośladków czy brzucha. Uniwersalnym wyborem, przeznaczonym dla każdego rodzaju skóry ciała jest PEONY SWEET BODY SCRUB. Złuszczającą moc mają zawarte w nim drobinki cukru, które uzupełniono olejami chia i monoi, ekstraktem z peonii oraz witaminą E. Te substancje aktywne pozwolą skórze odzyskać jedwabistość i gładkość oraz wpłyną na opóźnienie procesów jej starzenia. Regularne wykonywanie peelingów skóry ciała, przygotuje ją również do dalszej pielęgnacji – aplikacji balsamu czy kremu.
W przypadku skór tłustych, problematycznych czy z zaburzonym procesem keratynizacji skóry (np. z rogowaceniem okołomieszkowym), najlepszym wyborem będzie peeling cukrowo-solny LILAC SWEET & SALTY BODY SCRUB. Kosmetyk, poza cukrem i solą, bazuje na takich składnikach aktywnych jak: oleje canola i jojoba, ekstrakt z czarnego bzu oraz witamina E. Dzięki temu nie tylko intensywnie złuszcza martwy naskórek, ale także optymalnie nawilża i natłuszcza skórę, pozostawiając ją jedwabiście gładką przez długi czas. Dodatkowo, składniki mineralne zawarte w soli, pozytywnie wpływają na proces odnowy skóry i jej regenerację oraz pomagają zredukować zaskórniki.
Kompleksową pielęgnację zapewnisz swojej skórze sięgając po BODY MASK. Dzięki niemu w prosty sposób możesz zafundować sobie domowe SPA. Kosmetyk nie tylko złuszcza i oczyszcza skórę, ale również ją nawilża oraz gruntowanie odżywia. Bogate działanie BODY MASK zapewniają takie składniki aktywne jak: miąższ z liści aloesu, masło shea, ekstrakt z owoców oliwki europejskiej i kwiatów lawendy, wyciąg ze skórki słodkiej pomarańczy, kwas hialuronowy oraz olejek z mięty pieprzowej.
Jak często wykonywać peelingi?
Bez względu na to, po jaki peeling sięgniesz, pamiętaj, aby używać go regularnie. Optymalną częstotliwością złuszczania naskórka jest 1-2 razy w tygodniu. Ilość zabiegów powinnaś ograniczyć, jeśli twoja skóra jest delikatna i skłonna do podrażnień – w takiej sytuacji peeling stosuj raz w tygodniu lub rzadziej. Zbyt częste i intensywne złuszczanie naskórka może spowodować jego nadmierne ścieńczenie. Efektem tego będzie szybsza utrata wody i odwodnienie skóry, wzmożony łojotok, skłonność do podrażnień oraz zaczerwienień, a w konsekwencji nawet alergii i atopii.
Jeśli na twarzy lub ciele zauważysz wykwity ropne, grudki lub krostki o nieznanej etiologii, czasowo zrezygnuj ze złuszczania naskórka. W takiej sytuacji wykonywanie peelingów mechanicznych mogłyby zaognić zmiany, dlatego też zabieg ten lepiej odłożyć do czasu ich wygojenia. Peelingów nie stosuj też bezpośrednio przed wyjściem na słońce – promienie UV będą działać intensywnie na złuszczony naskórek, co może spowodować poparzenie lub powstanie przebarwień. Złuszczania skóry unikaj również bezpośrednio po depilacji.