Przebarwienia skórne odznaczają się na skórze twarzy ze względu na ciemniejszą barwę. Wiele kobiet tuszuje brązowe plamy, wykonując ciężki, mocno kryjący makijaż, który nie rozwiązuje problemu i dodatkowo obciąża cerę. Dowiedz się, co zaburza proces melanogenezy oraz powoduje te nieestetyczne zmiany. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się przebarwień i zachwycać piękną skórą o jednolitym kolorycie.
Spis treści:
- Czym są przebarwienia? Najczęstsze rodzaje przebarwień skórnych
- Przebarwienia skórne – przyczyny. Promieniowanie UV, zaburzenia hormonalne
- Przebarwienia skórne – objawy
- Pielęgnacja skóry z przebarwieniami. Skład kosmetyków na przebarwienia
- Jak rozjaśnić przebarwienia skórne w profesjonalny sposób? Laser medyczny do zabiegów na przebarwienia
Czym są przebarwienia? Najczęstsze rodzaje przebarwień skórnych
Przebarwienia skórne są konsekwencją zaburzenia produkcji melaniny, czyli barwnika skóry. Melanina to pigment produkowany przez melanocyty, który odpowiada także za kolor tęczówki i włosów. Jeśli chodzi o najpopularniejsze rodzaje przebarwień skórnych, wyróżniamy:
- przebarwienia hormonalne (estrogen i progesteron) – znakomitym przykładem jest melasma, zwana zamiennie ostudą. Pojawia się na twarzy, ma nieregularny kształt, jasnobrązowy/ciemnobrązowy kolor. Ta hiperpigmentacja zwykle rozwija się u kobiet w wieku rozrodczym,
- przebarwienia potrądzikowe – inaczej pozapalne, występują w miejscach, w których wcześniej były wypryski (zwykle są to policzki, broda i czoło),
- przebarwienia posłoneczne – jak sama nazwa wskazuje, są konsekwencją nadmiernej ekspozycji na słońce. Mogą pojawić się pod postacią piegów, plamek lub rozległych plam.
- przebarwienia związane z wiekiem – są to przede wszystkim plamy soczewicowate (inaczej plamy starcze, plamy wątrobowe). To płaskie zmiany, które obejmują przede wszystkim twarz i dłonie,
- przebarwienia polekowe – to zaburzenia hiperpigmentacyjne, które mogą pojawiać się nie tylko na skórze, ale też włosach, paznokciach, a nawet błonach śluzowych.
Przebarwienia skórne – przyczyny. Promieniowanie UV, zaburzenia hormonalne
Zastanawiasz się, jakie są przyczyny powstawania przebarwień? Jak już wspomnieliśmy wcześniej (omawiając rodzaje zaburzeń pigmentacyjnych), przebarwienia skórne mogą być związane ze szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Podwyższony poziom melaniny w skórze i ryzyko wystąpienia szpecących zmian jest większe u osób, które stronią od stosowania kremów z filtrami ochronnymi (SPF 30 lub SPF 50). Innym czynnikiem sprawczym są zaburzenia hormonalne np. związane z ciążą lub chorobami, zwłaszcza autoimmunologicznymi (ogromny wpływ na zmiany skórne ma zaburzona praca tarczycy). Hiperpigmentacje mogą pojawić się też na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej (środki doustne) lub w związku z reakcją fototoksyczną na perfumy, lekarstwa.
Nadmierna produkcja melaniny ma związek z wiekiem, im jesteśmy starsze, tym większe ryzyko wystąpienia niechcianych plam na skórze. Pojawieniu się przebarwień sprzyja przyjmowanie leków i ziół światłouczulających. Ogromnym błędem, który popełnia część kobiet, jest m.in. picie latem herbatki z dziurawca, skrzypu polnego lub nagietka i wystawianie skóry na działanie słońca. Plamy pigmentacyjne tworzą się łatwiej na skórze pokrytej bliznami, skaleczonej (np. na skutek oparzeń).
Przebarwienia skórne – objawy
Jesteś ciekawa, jak objawiają się zaburzenia barwnikowe skóry? Pod postacią jaśniejszych lub ciemniejszych plam w porównaniu z otaczającą je skórą. Natomiast, jeśli zmiany pigmentacyjne są jaśniejsze od koloru Twojej skóry, wówczas mówimy o odbarwieniach. Przebarwienia skórne mogą mieć bardziej lub mniej wyraźne granice, różne rozmiary i kształty. Jak pozbyć się przebarwień i odzyskać piękny kolor skóry?
Pielęgnacja skóry z przebarwieniami. Skład kosmetyków na przebarwienia
Chcąc zniwelować przebarwienia na twarzy, należy skupić się na kompleksowej pielęgnacji. Dobroczynny wpływ na skórę mają kosmetyki o działaniu złuszczającym i rozjaśniającym, które zawierają w swoim składzie:
- kwasy owocowe AHA – usuwają wierzchnią warstwę naskórka, przenikają przez warstwę sebum, oczyszczają pory, ujednolicają koloryt,
- kwas kojowy – działa silnie depigmentacyjnie, idealny do usuwania przebarwień o różnej etiologii. Doskonale radzi sobie z piegami, plamami starczymi, przebarwieniami pozapalnymi,
- kwas salicylowy – znakomicie złuszcza martwy naskórek, przy regularnym stosowaniu rozjaśnia skórę, oczyszcza zaskórniki, zmniejsza łojotok, co ważne nie jest fotouczulający,
- hydrochinon – rozjaśnia plamy na twarzy oraz innych partiach ciała,
- witamina C – skutecznie rozjaśnia cerę i wyrównuje jej koloryt, działa przeciwstarzeniowo i wzmacniająco.
Jeśli masz widoczne przebarwienia i poszarzałą, zmęczoną skórę, sięgnij po SWEDERM® ULTRA SERUM VIT C. To kosmetyk rewitalizująco-rozjaśniający o skoncentrowanej formule. Głęboko nawilża skórę i pozostawia satynowe wykończenie. Poza witaminą C serum zawiera naturalne ekstrakty roślinne, witaminę E, niacynamid, bakuchiol i inne składniki aktywne, które dodają Ci urody.
W trosce o skórę musisz zadbać również o fotoprotekcję. Dermatolodzy sugerują, aby stosować krem ochronny przeciw promieniowaniu UVA, UVB nie tylko wiosną i latem, ale 365 dni w roku, bez względu na pogodę (promienie UVA docierają do głębokich warstw skóry nawet w pochmurne dni). Jaki krem z wysokim faktorem wyróżnia się niezawodnym działaniem?
Polecamy nasz flagowy produkt kosmetyczny, czyli SWEDERM® FACE CREAM SPF 50. To wydajny krem przeciwsłoneczny o cennych właściwościach odżywczych. Zawiera naturalne filtry mineralne (wysoko ceniony w środowisku kosmetycznym dwutlenek tytanu) i jest niewyczuwalny na twarzy. Skutecznie chroni delikatną, kobiecą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. To kosmetyk 2w1, nie tylko gwarantuje Ci blokadę przed promieniami słonecznymi, ale też fantastycznie pielęgnuje skórę. Możesz z powodzeniem nakładać go pod makijaż, używać z fluidem i pudrem. Składniki aktywne, takie jak np. kwas salicylowy, masło Shea, witamina E czy olej ze słodkich witamin działają regenerująco i przeciwstarzeniowo, rozjaśniając istniejące już przebarwienia skórne.
Miej świadomość, że rozjaśnianie przebarwień za pomocą powszechnie dostępnych kosmetyków wymaga cierpliwości i pokory. Jeśli chcesz pozbyć się przebarwień na skórze, wykonuj regularnie peelingi twarzy. Możesz stosować np. SWEDERM® MULTI-ACID ENZYMATIC PEELING IN POWDER. To łagodny peeling enzymatyczny, szczególnie polecany osobom z suchą i wrażliwą cerą. Dzięki synergii papainy, kwasu poliglutaminowego i glicyryzynowego, kosmetyk działa złuszczająco, rozjaśnia przebarwienia, poprawia koloryt oraz strukturę skóry.
Jak rozjaśnić przebarwienia skórne w profesjonalny sposób? Laser medyczny do zabiegów na przebarwienia
Domowe sposoby na przebarwienia typu maseczka z ogórka czy samodzielnie przygotowany tonik z cytryny bardzo delikatnie rozjaśniają skórę, a w przypadku starych i ciemnych plam mogą nie dać żadnego efektu. Chcesz skorzystać z możliwości, jakie daje medycyna estetyczna? Niezależnie od przyczyny, najskuteczniejszym narzędziem w walce z przebarwieniami jest nowoczesny zabieg laserowy. W zależności od wieku i rozległości defektów zaawansowana technologicznie platforma laserowa umożliwi Ci redukcję plam oraz przebarwień podczas jednej lub 2-3 sesji zabiegowych. Przed skorzystaniem z laseroterapii należy skonsultować się lekarzem i umówić na wywiad medyczny, aby potwierdzić dobry stan zdrowia oraz wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Ciebie przydatne i problemy z przebarwieniami staną się jedynie wspomnieniem.
WAŻNE! Jeśli chcesz zachować jednolity kolor skóry, pamiętaj o profilaktyce. Unikaj ekspozycji na promieniowanie słoneczne i chroń skórę przed promieniowaniem, stosując codziennie krem z wysokim faktorem. Najlepsza taktyka, jaką możesz wybrać to redukcja istniejących przebarwień i minimalizowanie ryzyka powstawania nowych zmian.