Pigmentacja skóry jest uwarunkowana genetycznie, ale cechy fenotypowe nie gwarantują zachowania jednolitego kolorytu. Beżowe, brązowe, a nawet brunatne przebarwienia na twarzy to poważny problem estetyczny obserwowany u osób w różnym wieku. Zmiany pigmentacyjne mogą być trudne do ukrycia pod makijażem, dlatego zwykle chcemy je usunąć lub zmniejszyć ich widoczność. Wymieniamy najczęściej spotykane rodzaje przebarwień oraz wyjaśniamy, jak się ich pozbyć za pomocą odpowiedniej pielęgnacji cery.
Spis treści:
- Przyczyny wzmożonej aktywności melanocytów
- Rodzaje przebarwień na twarzy
- Jak powstają czerwone przebarwienia na twarzy?
- Jak usunąć przebarwienia na twarzy po trądziku?
- Jak chronić skórę przed zmianami pigmentacyjnymi?
- Peelingi redukujące przebarwienia na twarzy
- Jak dyskretnie ukryć przebarwienia na twarzy?
Przyczyny wzmożonej aktywności melanocytów
Pigmentacja, czyli zabarwienie skóry, w dużej mierze jest uwarunkowana genetycznie. Pod tym względem zmienność fenotypów u ludzi jest bardzo duża, a cechy różnicujące koloryt skóry zauważa się m.in. w zależności od szerokości geograficznej ich pochodzenia. Niemniej na zabarwienie skóry wpływają także inne czynniki, dlatego też pigmentacja może ulegać wielokrotnym zmianom w ciągu całego życia.
Za koloryt skóry odpowiadają różne typy melaniny (barwnika skóry). Produkcja pigmentu odbywa się za sprawą melanocytów zlokalizowanych w podstawnej warstwie naskórka. Komórki działają intensywnie zwłaszcza pod wpływem promieni ultrafioletowych, ponieważ do ich zadań należy ochrona organizmu przed szkodliwym wpływem słońca. Barwnik natomiast pochłania i rozprasza promienie, chroniąc tym samym organizm. Gdy dojdzie do nierównomiernego rozłożenia melaniny, pojawiają się przebarwienia, głównie na twarzy, ponieważ tę część ciała trudno zasłonić odzieżą.
Nieprawidłowości w produkcji i rozłożeniu barwnika skóry mogą być spowodowane także przez inne czynniki, takie jak:
- zaburzenia hormonalne – przypuszcza się, że niektóre hormony stanowią aktywator kanałów błon komórkowych, pełniąc funkcję informatorów regulujących ilość wytwarzanej melaniny,
- przyjmowanie leków i/lub ziół o działaniu fotouczulającym takich jak np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, antybiotyki z grupy tetracyklin, niektóre leki stosowane przy nadciśnieniu tętniczym, dziurawiec, arcydzięgiel, ruta,
- podrażnienia chemikaliami – niektóre związki po kontakcie ze skórą wywołują reakcję zapalną, a w połączeniu z promieniami słonecznymi mogą działać fotouczulająco i prowadzić do wystąpienia przebarwień,
- stany zapalne – konsekwencją toczącego się stanu zapalnego skóry może być miejscowe nagromadzenie melaniny, co jest widoczne w postaci plam o różnej objętości, w zależności od obszaru objętego stanem zapalnym,
- procesy starzenia – zaburzenia pigmentacyjne skóry to jeden z możliwych skutków postępujących procesów starzenia.
Rodzaje przebarwień na twarzy
Biorąc pod uwagę wygląd i przyczyny przebarwień na twarzy, wymienia się głównie zmiany takie jak:
- melasma (ostuda) – plamy o różnych odcieniach brązu i nieregularnym kształcie, często bardzo rozległe; zwykle powstają pod wpływem zaburzeń hormonalnych,
- plamy soczewicowate (starcze, wątrobowe) – niewielkie, ale niekiedy liczne przebarwienia o różnym zabarwieniu (brązowe, beżowe, brunatne); pojawiają się jako konsekwencja fotostarzenia skóry, głównie na czole i policzkach,
- przebarwienia pozapalne – powstałe po trądziku, łuszczycy lub innym schorzeniu, w którego przebiegu dochodzi do rozwoju stanu zapalnego; to punktowe plamki, początkowo czerwone, z czasem beżowe,
- przebarwienia po kosmetykach – w miejscu częstego stosowania ciemnych kosmetyków mogą pojawić się plamy ciemniejsze od kolorytu skóry,
- zmiany naczyniowe – nie są to typowe zaburzenia pigmentacji, a czerwone przebarwienia, wynikające z zaburzeń naczyń krwionośnych.
Jak powstają czerwone przebarwienia na twarzy?
W rzeczywistości czerwone przebarwienia na twarzy nie są wynikiem zaburzeń pigmentacyjnych, a nieprawidłowości w obszarze naczyń krwionośnych. Jednym z typów tego rodzaju zmian są przebarwienia na twarzy po trądziku, które mogą przybierać barwę od różowej po ciemnoczerwoną lub brunatną, niekiedy z domieszką beżu i brązu.
Przy trądziku pospolitym dochodzi do miejscowego rozwoju stanu zapalnego. W efekcie naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, tak aby mogły przez nie przenikać substancje odpowiedzialne za procesy eliminujące zagrożenie (w tym przypadku bakterie) oraz naprawcze. Miejscowo rozszerzone naczynia krwionośne, a także nowo wytworzone komórki są widoczne w postaci czerwonych przebarwień na twarzy. Ich rozległość zależy od ilości wykwitów skórnych oraz czasu trwania stanu zapalnego.
Czerwone przebarwienia na twarzy mogą towarzyszyć także trądzikowi różowatemu, który występuje głównie u kobiet po 30. roku życia. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest występowanie rozległych, czerwonych plam, które wynikają z toczącego się stanu zapalnego.
Do innych zmian, które mogą wyglądać jak czerwone przebarwienia, zalicza się teleangiektazje towarzyszące cerze naczynkowej. Rozszerzone naczynka bywają widoczne spod skóry w postaci drobnych rozgałęzień (tzw. pajączków). Niekiedy, zwłaszcza gdy dojdzie do rozszerzenia kilku naczynek jednocześnie, pojawia się czerwony, bardziej rozległy obszar.
Jak usunąć przebarwienia na twarzy po trądziku?
Aktywne zmiany trądzikowe wymagają szczególnej pielęgnacji i ochrony przeciwsłonecznej. Stosowanie kremów z wysokim filtrem oraz kosmetyków odpowiednich do cery trądzikowej w dużej mierze pozwala na zredukowanie ryzyka wystąpienia przebarwień.
Jednak jak usunąć potrądzikowe przebarwienia na twarzy, jeśli pomimo starań dojdzie do ich powstania? Widoczność zmian można zmniejszyć, stosując kosmetyki rozjaśniające, np. krem na przebarwienia na twarzy z zawartością kwasów i retinolu. Pomocne są także peelingi, które usuwają martwy naskórek, a tym samym spłycają wierzchnią warstwę przebarwień.
Z kolei czerwone przebarwienia na twarzy przy trądziku różowatym wymagają odmiennego postępowania. Stosowanie kosmetyków do cery tłustej może wręcz nasilać rumień, dlatego należy wybierać przede wszystkim łagodne, nawilżające preparaty odpowiednie do skóry wrażliwej, naczynkowej. Przy zaawansowanym stanie zapalnym konieczne może okazać się stosowanie leków wydawanych z przepisu dermatologa. Naczynia krwionośne obkurcza się także m.in. za pomocą zabiegów laserowych.
Jak chronić skórę przed zmianami pigmentacyjnymi?
Do zaburzeń melanogenezy dochodzi szczególnie pod wpływem słońca, dlatego podstawą ochrony cery jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Szkodliwe promienie słoneczne docierają do głębokich warstw skóry także zimą, dlatego o zabezpieczeniu należy pamiętać o każdej porze roku.
Ponadto do zachowania równomiernego kolorytu cery konieczne jest odpowiednio szybkie reagowanie na występujące zmiany skórne. Osoby, które mają problem z cerą trądzikową lub tłustą, powinny stosować kosmetyki oczyszczające i seboregulujące, najlepiej o właściwościach przeciwzapalnych. Łagodzenie wykwitów we wczesnej fazie rozwoju zmniejsza ryzyko późniejszego wystąpienia przebarwień potrądzikowych.
Powstawaniu przebarwień na twarzy sprzyja również odwodnienie tkanek. W suchych partiach barwnik skóry może gromadzić się nierównomiernie, dlatego należy pamiętać o intensywnym nawilżaniu cery niezależnie od jej typu.
Peelingi redukujące przebarwienia na twarzy
Pod względem głębokości zaburzeń pigmentacyjnych wyróżnia się przebarwienia naskórkowe, skórne i mieszane. Pierwsze z nich można usunąć za pomocą naturalnych metod. Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Wybierając rozjaśniający i wyrównujący koloryt krem lub wykonując regularne peelingi, które złuszczają warstwę martwych komórek wraz z częścią przebarwionego naskórka.
Wypróbuj np. multikwasowy peeling enzymatyczny MULTI-ACID ENZYMATIC PEELING IN POWDER z alantoiną, glukonolaktonem, papiną i kwasem poliglutaminowym. Preparat nadaje się do skóry wrażliwej, łagodzi podrażnienia, wygładza cerę, pozostawia ją jedwabiście gładką i nawilżoną.
Niestety, melasma i plamy soczewicowate są trudniejsze pod względem usuwania. Takie zmiany zwykle dotyczą głębszych warstw skóry, dlatego do ich całkowitego usunięcia konieczne mogą okazać się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia, laseroterapia czy infuzja tlenowa. Niemniej odpowiednia pielęgnacja cery zwykle pozwala na znaczne zredukowanie widoczności zmian pigmentacyjnych.
Jak dyskretnie ukryć przebarwienia na twarzy?
Przy głębokich zmianach lub towarzyszących im bliznach naturalne metody mogą okazać się niewystarczające. W celu osiągnięcia lepszych rezultatów pozostają zabiegi estetyczne i dermatologiczne lub wyrównanie kolorytu cery za pomocą kosmetyków.
Aby ukryć przebarwienia na twarzy, wypróbuj np. BPERFECT ANI-AGE SERUM FLUID. To nie tylko fluid, lecz także odżywcze serum, które chroni cerę przed promieniami słonecznymi, zanieczyszczeniami i wpływem wolnych rodników. Preparat zapewnia delikatne krycie, wyrównuje koloryt skóry oraz dostarcza jej szereg witamin i minerałów naturalnego, roślinnego pochodzenia.
W kolejnym kroku możesz nałożyć puder UNIVERSAL BAKED FACE POWDER, który dzięki zastosowanej przy produkcji metodzie wypiekania odznacza się doskonałym kryciem niedoskonałości i lekką formułą. Puder zawiera olejek ze słodkich migdałów, olejek makadamia, a także witaminę E, dzięki czemu działa również antyoksydacyjnie.