Przejdź do treści
delivery

Wysyłka w ciągu 24h

samples

Darmowe próbki

delivery

Darmowa wysyłka od 250zł

Poprzedni artykuł
Teraz czytane:
Plamy i przebarwienia na dłoniach – przyczyny, objawy, leczenie

Plamy i przebarwienia na dłoniach – przyczyny, objawy, leczenie

Plamy na rękach to nieestetyczne zmiany na skórze, które są dla wielu kobiet powodem kompleksów. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny plam na dłoniach, poznaj objawy i sposoby walki z tego typu niedoskonałościami.

Co powoduje plamy na dłoniach? Objawy towarzyszące

Istnieje wiele mniej lub bardziej poważnych przyczyn pojawiania się niepożądanych plam na dłoniach. Biorąc pod uwagę kolor zmian, wyróżniamy: 

  • Czerwone plamy na dłoniach – jeśli towarzyszy im świąd i pieczenie, mogą świadczyć o uczuleniu na silne detergenty, używane podczas codziennych porządków w domu. W wielu przypadkach uczulać może też składnik zapachowy lub barwnik kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak np. mydło lub krem do rąk. Przyczyną podrażnień, uszkodzeń i zmiany kolorytu skóry dłoni bywają też środki dezynfekujące, np. z alkoholem, a także niekorzystne warunki atmosferyczne typu mróz i wiatr. Czerwone plamy na dłoniach obserwują u siebie również osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry (AZS). Inna, możliwa przyczyna to reumatoidalne zapalenie stawów lub oparzenie słoneczne; 
  • Pomarańczowe i brązowe plamy na dłoniach – to często tzw. plamy starcze (inaczej plamy wątrobowe), które zwykle pojawiają się w starszym wieku. Są skutkiem nadmiernego gromadzenia melaniny, czyli barwnika skóry. Hiperpigmentację mogą sprowokować zioła i leki fotouczulające, nadmierna i długotrwała ekspozycja na wiązki światła, a także zaburzenia hormonalne, szczególnie w przypadku kobiet;
  • Żółte plamy na dłoniach – mogą sygnalizować rozwój wielu chorób. Często świadczą o obecności łuszczycy, szczególnie jeśli występują również inne objawy, takie jak bruzdy, zgrubienia i pękająca skóra na palcach;
  • Białe plamy na dłoniach – często są oznaką niedoboru melaniny. Mogą być objawem bielactwa nabytego, łupieżu pstrego, wywołanego drożdżakami. Zdarza się, że obecność jasnych plam na dłoniach jest wynikiem niedoboru witaminy D i wapnia.

Jak pozbyć się przebarwień na skórze dłoni?

Skuteczne leczenie plam na skórze zależy od rozpoznania źródła problemu. Niestety, nie wystarczą tu proste, domowe sposoby. Z pewnością warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który za pomocą wywiadu medycznego i badania przedmiotowego określi najlepszą ścieżkę terapii lub skieruje Cię do innego specjalisty, np. medycyny estetycznej (jeśli przyczyny zmian są inne niż dermatologiczne). Przykładowo, plamy wątrobowe na dłoniach można usuwać laserowo, za pomocą krioterapii lub profesjonalnych peelingów chemicznych. Z kolei leczenie łupieżu pstrego opiera się na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych czy używaniu mydeł z kwasem salicylowym. W przypadku plam na dłoniach wywołanych bielactwem, elementem terapii są:

  • maści i kremy sterydowe, 
  • leki immunomodulujące, 
  • terapia cząsteczkami światła ultrafioletowego.

W razie stwierdzenia AZS należy stosować profesjonalne kosmetyki o naturalnym składzie, dedykowane skórze atopowej, np. z ceramidami i lipidami. Warto sięgnąć po hipoalergiczną maść SWEDERM® HUDSALVA SENSITIVE przeznaczoną do łagodzenia tego typu schorzeń. Przynosi ukojenie nawet przy ekstremalnie suchej skórze dłoni - koi, wygładza naskórek i wspiera odbudowę warstwy hydrolipidowej. Wszystko to zasługa alantoiny, gliceryny oraz witaminy E w składzie. Zaletą maści jest również brak substancji zapachowych i barwników, które mogłyby potencjalnie podrażniać czy uczulać.

Jeśli przyczyną plam na dłoniach jest podrażnienie wywołane detergentami, należy znaleźć dla nich zamienniki o bardziej przyjaznym, naturalnym składzie. Na rynku istnieje mnóstwo ekologicznych środków czyszczących, które nie szkodzą skórze i są równie skuteczne w czyszczeniu zabrudzeń, co chemiczne produkty. Jeżeli podłożem zmian jest alergia na kosmetyki, usuń je ze swojej kosmetyczki. Postaw na hipoalergiczne żele, mydła i kremy do rąk pozbawione alkoholu, sztucznych barwników, konserwantów czy substancji zapachowych, które szkodzą Twojej skórze. Staraj się też nie narażać skóry na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Pamiętaj, aby w mroźne dni zawsze zakładać rękawiczki. Z kolei latem smaruj dłonie ochronnym kremem z filtrem SPF

Jak zapobiegać występowaniu plam na dłoniach? Pielęgnacja skóry dłoni

Pielęgnacja skóry dłoni nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Istnieje wiele skutecznych sposobów. Ważne jednak, aby być w tych czynnościach systematycznym. By uniknąć zaczerwienień, podrażnień i pęknięć, nakładaj codziennie silnie nawilżający krem lub maść do rąk, np. SWEDERM® HUDSALVA VIT E. Kosmetyk niweluje uczucie ściągania, odżywia, nawilża i chroni skórę, bez pozostawiania nieprzyjemnego uczucia lepkości. Maść zawiera dużą zawartość gliceryny, masło Shea, witaminę E, bisabolol i alantoinę. Nadaje się do skóry suchej i odwodnionej. 

Nie myj dłoni gorącą ani zbyt zimną wodą, z punktu widzenia zdrowia i kondycji skóry, najlepszy jest letni strumień. Podczas porządków w domu, takich jak ręczne mycie naczyń, podłóg czy toalety, zawsze staraj się zakładać gumowe rękawiczki. Pamiętaj o regularnym złuszczaniu - raz w tygodniu peelinguj dłonie, aby pozbyć się martwego naskórka.  

Plamy starcze i wątrobowe. Czym są przebarwienia na skórze dłoni? 

Naturalny koloryt skóry jest uwarunkowany genetycznie, jednak w ciągu życia może wielokrotnie ulegać zmianom pod wpływem wielu czynników, takich jak:

  • aktywność komórek barwnikowych skóry (melanocytów),
  • poziom dotlenienia tkanek,
  • stężenie związków pigmentacyjnych,
  • grubość naskórka.  

O plamach mówimy, gdy występują obszary ciemniejsze lub jaśniejsze od kolorytu naszej skóry. Część osób ma genetycznie uwarunkowane zaburzenia funkcji melanocytów, w związku z tym proces syntezy melaniny, odpowiadającej za ciemne zabarwienie skóry, przebiega nieprawidłowo, przez co skóra traci równomierne zabarwienie. Wiele zmian skóry zachodzi również wraz z wiekiem i jest elementem procesu starzenia się skóry. Miejscowe skupiska melaniny są widoczne jako ciemniejsze plamy, które ze względu na głębokość występowania dzieli się na plamy:

  • naskórkowe – tworzą się w zewnętrznej warstwie skóry w wyniku nagromadzenia komórek barwnikowych lub nadprodukcji melaniny;
  • skórne – powstają w warstwie brodawkowej skóry właściwej w wyniku punktowego nagromadzenia melaniny;
  • mieszane – powstają przez nagromadzenie się melaniny w wierzchniej, jak i głębszej warstwie skóry.     

Jako najczęściej spotykane plamy na dłoniach wymienia się te wynikające z zaburzeń funkcji melanocytów. Na skutek nierównomiernie rozłożonej melaniny mogą powstawać żółte, pomarańczowe, brązowe, beżowe lub nawet brunatne plamy na dłoniach. 

Częstym problemem estetycznym są plamy soczewicowate. Określa się je również jako starcze lub wątrobowe. Kluczowy wpływ na ich powstawanie ma częstotliwość ekspozycji na słońce, dlatego występują także u osób w młodym wieku. Ten rodzaj plam nie ma też nic wspólnego z chorobami wątroby – nazwa nawiązuje tylko do ciemnej barwy tego narządu. 

Brązowe plamy na dłoniach najczęściej mają postać drobnych zmian, niekiedy rozsianych po całym ciele. Występują w różnych odcieniach brązu. Zmiany powstałe po ekspozycji na słońce mogą stopniowo zaniknąć, jednak te powstałe w starszym wieku zwykle mają charakter stały.  

Kolejnym rodzajem przebarwień na dłoniach jest melasma (ostuda). To zmiany, które mają postać mocno ograniczonych plam o różnej intensywności zabarwienia (zwykle mają symetryczny kształt). W większości przypadków melasma powstaje na twarzy, ale zdarza się też, że plamy tego rodzaju występują na dłoniach.   

O czym mogą świadczyć czerwone plamy na dłoniach? 

Przebarwienia najczęściej występują na odsłoniętej skórze ciała, głównie twarzy, dekolcie, ramionach i dłoniach. Mogą mieć charakter trwały lub tymczasowy i są szczególnie widoczne. Do innego rodzaju zmian kolorytu skóry zalicza się plamy powstające w wyniku zmian naczyniowych czy też jako objaw schorzeń dermatologicznych i ogólnoustrojowych. 

Za różowe lub czerwone plamy na dłoniach, także u dziecka, może odpowiadać toczący się stan zapalny lub zaburzenia struktury skóry. To cechy m.in. atopowego zapalenia skóry, egzemy czy łuszczycy. W przebiegu tych chorób tworzą się czerwone, bardzo liczne krostki, skumulowane punktowo i otoczone zarumienionym obszarem. Skupiska zmian występują głównie w miejscach zgięć skóry, m.in. na łokciach, kolanach i palcach dłoni. Zwykle czerwonym plamom towarzyszy suchość, łuszczenie i świąd skóry. Podobne objawy obserwuje się przy infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. 

Różowe lub czerwone plamy na dłoniach mogą wynikać także z alergii kontaktowej. Do podrażnień skóry dłoni może dojść np. po kontakcie z chemikaliami czy niektórymi substancjami zawartymi w środkach do mycia lub kosmetykach. Jeśli natomiast czerwone plamy występują na wewnętrznej części dłoni i zanikają pomimo prawidłowej pielęgnacji, może być to objaw chorej wątroby. 

Jakie mogą być przyczyny brązowych plam na dłoniach? 

Za ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV odpowiada melanina, barwnik, który pochłania i rozprasza promienie słoneczne. Gdy odpowiedzialne za jego produkcję melanocyty funkcjonują nieprawidłowo, dochodzi do powstawania przebarwień.

W większości przypadków stopniowo pojawiające się plamy na dłoniach, głównie beżowe, brązowe lub żółte, są wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce, dlatego tak ważna jest dobra ochrona przed promieniowaniem UV. Tego rodzaju zmiany barwnikowe zwykle zaczynają być widoczne u osób starszych, ponieważ wraz z upływem lat dochodzi do zaburzeń pracy melanocytów. Brązowe plamy na dłoniach nie pojawiają się bezpośrednio po opalaniu czy wizycie na solarium. Na ich występowanie w przyszłości wpływa to, jak często narażamy skórę na słońce w ciągu całego życia. 

Tworzeniu się plam na dłoniach sprzyjają także:

  • zaburzenia hormonalne, dlatego plamy często pojawiają się u kobiet po ciąży lub w okresie menopauzy; 
  • przyjmowanie ziół lub leków o działaniu fotouczulającym, np. ziela dziurawca, niektórych leków zażywanych przy cukrzycy lub chorobach układu krążenia.

Niezwykle silne właściwości redukujące przebarwienia wykazuje witamina C. Jej najdroższą i najskuteczniejszą formę znajdziesz w maści do dłoni SWEDERM® HUDSALVA VIT C. To produkt niwelujący widoczność zmian pigmentacyjnych oraz starczych, a przy tym niezwykle odżywczy i intensywnie nawilżający skórę. Rozjaśnia przebarwienia, wygładza zmarszczki oraz działa silnie przeciwstarzeniowo. 

Koszyk Zamknij

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Zacznij zakupy