Dla jednych mycie włosów, suszenie i rozczesanie grzebieniem to podstawowa pielęgnacja włosów. Niestety jest to najkrótsza droga prowadząca do ich zniszczenia i nadmiernego wypadania. Suche włosy, które ciężko rozczesać lub te nadmiernie tłuste, są problemem wynikającym z niedostatecznej pielęgnacji łodyg i skóry głowy. Prawdą jest, że gęstość, grubość i szybkość ich porostu są uwarunkowane genetycznie. Jednak na kondycję naszego głównego atrybutu urody wpływa także dieta, pielęgnacja i czynniki zewnętrzne. Zależy Ci na stanie swoich włosów? Chcesz, aby były mocne, pełne blasku i odporne na uszkodzenia? Wybierz odpowiednie kosmetyki oraz poznaj zasady okazjonalnej i codziennej pielęgnacji włosów!
Spis treści:
- Na czym polega kompleksowa pielęgnacja włosów?
- Jak określić rodzaj łodygi? Stopień porowatości
- Częste problemy — wypadanie, przetłuszczanie, łupież, łamliwość
- Czego potrzebuje skóra głowy, cebulki i łuski?
- Jakie powinny być kosmetyki do włosów? Równowaga PEH
- Jaki szampon do włosów będzie odpowiedni? Jak często go stosować?
- Jaką wybrać odżywkę do włosów?
- Zabiegi poprawiające kondycję włosów
- Bezpieczna pielęgnacja i stylizacja włosów — o czym jeszcze pamiętać?
Na czym polega kompleksowa pielęgnacja włosów?
Kolor, grubość, gęstość, szybkość wzrostu i typ włosów uwarunkowane są genetycznie. Jednak fryzura zmienia się w ciągu całego życia. Włosy do wzrostu potrzebują określonej ilości składników odżywczych. Na ich stan wpływają także czynniki zewnętrzne takie jak promienie słoneczne, wiatr, mróz, zanieczyszczenia środowiskowe, a także zmiany na jakie narażamy je podczas stylizacji, czyli głównie wysoka temperatura generowana podczas kręcenia, suszenia czy prostowania.
Czynnikiem determinującym wygląd włosów jest również wiek, dlatego menopauza u kobiet i towarzyszące jej zmiany hormonalne wpływają m.in. na zaburzenia pigmentacji (siwienie), wypadanie i łamliwość włosów. Świadoma pielęgnacja włosów musi więc uwzględniać nie tylko ich nawilżanie, ale również potrzeby organizmu. Jeśli chcesz zachować zdrowe włosy, pamiętaj, że na ich stan wpływają głównie:
- dieta (witaminy i minerały);
- stylizacja;
- czynniki zewnętrzne (światło, wiatr, mróz, zanieczyszczenia);
- pielęgnacja zewnętrzna;
- zabiegi stymulujące.
Jak określić rodzaj łodygi? Stopień porowatości
Sposób dbałości o fryzurę warto dobierać do rodzaju włosów. Dzieli się je nie tylko na podstawie koloru czy grubości, ale głównie mając na uwadze ich porowatość. Wyróżnia się głównie włosy nisko-, średnio- i wysokoporowate. Porowatość (szczelność) łodygi najlepiej ocenić na podstawie własnych obserwacji. Zastanów się, jakie są Twoje włosy i jak reagują na codzienne zabiegi.
Te niskoporowate są najbardziej pożądane. Oznacza to, że ich łodygi są zwarte, bez znacznych oznak zniszczenia. Są gładkie, pełne blasku, a ich rozczesywanie nie sprawia problemu. Odmienne cechy mają włosy wysokoporowate, których łuski odstają od łodygi, przez co z łatwością chłoną wilgoć, ale też szybko ulegają wysuszeniu. Są one szorstkie, matowe, suche i podatne na puszenie. Z kolei średnioporowate są typem pośrednim, najczęściej spotykanym — mają cechy zarówno włosów nisko- jak i wysokoporowatych. Zdarza się, że ich stan jest efektem odpowiedniej pielęgnacji włosów wysokoporowatych lub zaniedbania i przeciążenia zabiegami stylizacyjnymi tych niskoporowatych.
Częste problemy — wypadanie, przetłuszczanie, łupież, łamliwość
Poza podstawami takimi jak określenie porowatości, warto też pamiętać, że podczas wyboru zabiegów i kosmetyków do pielęgnacji należy również uwzględniać inne potrzeby włosów. Być może problem z fryzurą wynika z niedoboru składników mineralnych i witamin. Jeśli kosmyki są cienkie i nadmiernie wypadają, pamiętaj, że negatywny wpływ na ich kondycję mogą mieć głównie:
- niedożywienie lub odwodnienie organizmu;
- palenie papierosów, częste picie alkoholu;
- zanieczyszczenia środowiskowe;
- zaburzenia hormonalne (np. po ciąży lub w trakcie menopauzy);
- niewłaściwa pielęgnacja;
- zbyt intensywna stylizacja.
Zdarza się też, że łodygi są mocne i piękne na długości, ale nadmiernie przetłuszczone u nasady, co zwykle ma związek ze schorzeniami skóry głowy takimi jak łupież i nadprodukcja sebum skórnego. Często też jedynie końcówki są łamliwe i rozdwojone.
Czego potrzebuje skóra głowy, cebulki i łuski?
Chcąc mieć piękną fryzurę, musisz zadbać przede wszystkim o zdrową dietę. Zwiększ ilość wypijanej wody, ponieważ najlepiej nawilżysz włosy od wewnątrz. Pamiętaj też, że do wzrostu potrzebują one mocnego fundamentu, dlatego kompleksowa pielęgnacja powinna uwzględniać dietę bogatą w substancje, takie jak:
- witaminy z grupy B;
- witaminy A, E, C;
- cynk, żelazo, miedź, jod, mangan;
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Jakie powinny być kosmetyki do włosów? Równowaga PEH
Kosmetyki do włosów należy wybierać w zależności od ich rodzaju i potrzeb. Należy zwracać uwagę na ich przeznaczenie i skład. Najlepiej, jeśli produkty do włosów zawierają proteiny, emolienty i humektanty, jednak najważniejsza jest proporcja między nimi.
Proteiny to białka lub sekwencje aminokwasów, które stanowią podstawowy element budulcowy organizmu. Posiadają zdolność odbudowy zniszczonych włosów. Dzieli się je na trzy podstawowe grupy:
- Aminokwasy - o najmniejszych cząsteczkach. Przyśpieszają porost włosów i zapobiegają ich nadmiernemu wypadaniu. Są to m.in.: arginina, cysteina, metionina, tauryna i tyrozyna.
- Proteiny hydrolizowane - cechują się małymi cząsteczkami, które z łatwością wnikają do łodygi i wypełniają ubytki. Wzmacniają też kosmyki, zapewniają im naturalny skręt oraz sprężystość, a jednocześnie nie obciążają. Są to m.in.: kreatyna, jedwab czy proteiny pszenicy.
- Proteiny wielkocząsteczkowe - dzięki nim kosmyki są gładkie, pełne blasku i sprężyste, a także mniej podatne na elektryzowanie. Są to m.in. keratyna, elastyna, jedwab, kolagen i proteiny mleczne.
Humektanty są substancjami higroskopijnymi, które posiadają zdolność zatrzymywania cząsteczek wody. Tym samym odpowiadają one za intensywne nawilżenie kosmetyków. Humektantami są np. aloes, zwłaszcza jego sok, a także kwas hialuronowy oraz gliceryna. Składniki te są szczególnie pożądane przy pasmach cienkich i delikatnych. Niestety jeśli łuski włosa nie zostaną domknięte, wilgoć będzie szybko odparowywała pomimo stosowania humektantów. Dobrze więc stosować jednocześnie emolienty, które tworzą na pasmach okluzyjną warstwę ochronną. Zabezpieczają więc przed utratą wody, jak i przed zniszczeniem. Ułatwiają też odżywienie łodyg, wygładzają oraz dodają blasku. Emolientami są naturalne oleje i masła roślinne, np. olej arganowy czy masło shea.
Najwięcej protein potrzebują włosy wysokoporowate, suche, zniszczone. Z kolei przewaga humektantów pożądana jest przy pasmach cienkich i łamliwych. Emolienty zawsze działają korzystnie, jednak niektóre mogą obciążać kosmyki skłonne do przetłuszczania się.
Jaki szampon do włosów będzie odpowiedni? Jak często go stosować?
Szampon do włosów to podstawowy kosmetyk, którego nie powinno zabraknąć w łazience. Wbrew pozorom jego funkcją jest nie tylko oczyszczanie pasm i skóry głowy. Szampony powinny też nawilżać włosy i zapobiegać ich wysuszeniu, dlatego dobrze, jeśli zawierają łagodne składniki, które nie zaburzają naturalnej bariery lipidowej. Może się jednak okazać, że łagodny preparat będzie niewystarczający, np. jeśli włosy są bardzo zniszczone, a w wodzie jest duża zawartość kamienia. Wówczas możesz stosować szampon zawierający silniejsze środki myjące, głównie anionowe surfaktanty.
Ważny jest też odpowiedni sposób mycia. Wiedz, że codzienne oczyszczanie może doprowadzić do przetłuszczania się włosów. Jeśli jest to Twój problem wrodzony, wybieraj szampony przeznaczone do codziennego mycia. W przeciwnym razie staraj się robić to rzadziej, tak aby skóra głowy miała czas na regenerację i naturalną regulację wydzielania sebum skórnego, które w odpowiedniej ilości jest niezbędne. Nie odwlekaj jednak mycia na siłę. Gromadzące się na skórze głowy zanieczyszczenia, w połączeniu ze złuszczającymi się komórkami naskórka mogą prowadzić do podrażnień.
Jaką wybrać odżywkę do włosów?
Bezpośrednio po umyciu włosów nałóż na nie odżywkę. Nie warto z niej rezygnować, ponieważ sam szampon nie zapewni kosmykom odpowiedniego odżywienia. Zadaniem odżywki do włosów jest też wygładzenie pasm i ułatwienie rozczesywania. Odżywkę aplikuj na odsączone wcześniej pasma za pomocą miękkiego ręcznika. Wyróżniamy odżywki do i bez spłukiwania. Do tej drugiej kategorii należy SWEDERM® LEAVE-IN CONDITIONER ODŻYWKA BEZ SPŁUKIWANIA. Lekka konsystencja oraz krótki, naturalny skład sprawią, że Twoje włosy zyskają połysk i poprawi się ich kondycja, ale bez nadmiernego obciążenia.
Włosy niskoporowate wydają się być ideałem - są zwarte, nie chłoną wilgoci, ale też składników odżywczych. Proteiny i emolienty mogą więc na nich zalegać i nadmiernie je obciążać. Do tego rodzaju kosmyków lepiej sprawdzają się odżywki lekkie, natomiast lepiej zrezygnować z preparatów bez spłukiwania. Z kolei pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna skupiać się na domknięciu łusek, w czym doskonale sprawdzają się humektanty, emolienty i proteiny.
Zabiegi poprawiające kondycję włosów
Podstawą jest wybór odpowiedniego szamponu i odżywki. Jednak każda włosomaniaczka wie, że odżywki i balsamy to nie wszystko. Raz w tygodniu warto nałożyć na włosy maskę odżywczą. Raczej nie rób tego częściej, ponieważ możesz obciążyć delikatne włosy i zablokować ujścia gruczołów łojowych. Poza maską możesz użyć również serum odżywczego lub olejków. Zapamiętaj, że szampony dobiera się do potrzeb skóry głowy, natomiast maski i odżywki do stanu włosów.
Doskonałe efekty poprawiające kondycję skóry głowy i kosmyków dają nawilżające zabiegi, takie jak np. olejowanie włosów. Odpowiednio dobrany olejek (w zależności od porowatości) daje spektakularne efekty. Olejowanie nie tylko wzmacnia włosy i poprawia ich wygląd, ale też zabezpiecza je przed szkodliwym wpływem otoczenia. Niektóre olejki stosuje się także w formie wcierki, co świetnie wpływa na stan skóry głowy.
Na skórze głowy, podobnie jak na całym ciele, gromadzą się martwe komórki złuszczonego naskórka. Warto więc systematycznie wykonywać również peeling skóry głowy. Zabieg taki doskonale oczyszcza, a także poprawia krążenie krwi i ułatwia transport składników odżywczych do mieszków włosowych oraz ich łodyg. Dzięki temu włosy są zdrowsze i szybciej rosną, a fryzura zyskuje objętość.
Bezpieczna pielęgnacja i stylizacja włosów — o czym jeszcze pamiętać?
- Stylizacja na gorąco może osłabić kosmyki, a nawet doprowadzić do ich zniszczenia. Staraj się więc wykonywać loki czy prostować włosy możliwie najrzadziej.
- Wybieraj lokówki i prostownice z dodatkowymi funkcjami, np. z jonizacją.
- Unikaj powłok metalowych. Wybieraj te diamentowe, lustrzane, ewentualnie ceramiczno-teflonowe lub ceramiczno-tytanowe.
- Nie ustawiaj najwyższej temperatury.
- Stosuj preparaty termoochronne. Przed stylizacją sięgnij po ochronny olejek do włosów, np. SWEDERM® MAGIC OIL – OLEJEK DO SKÓRY I WŁOSÓW. Zabezpieczy włosy przed uszkodzeniem, nada włosom połysk, zredukuje ich suchość i szorstkość.
- Nie prostuj i nie kręć włosów mokrych ani wilgotnych.
- Rozczesuj włosy, zaczynając od końcówek i stopniowo kieruj się do nasady. Czesząc mokre włosy, możesz je nadmiernie szarpać i wyrywać, dlatego pamiętaj o ich rozczesywaniu także przed myciem.
- Staraj się unikać suszenia włosów, ale nigdy nie kładź się spać z mokrymi pasmami.
- Jeśli wolisz je suszyć, postaraj się, aby suszarka była dobrej jakości i ustawiaj niską temperaturę.
- Staraj się unikać zanieczyszczeń.
- Jeśli wieje wiatr, związuj włosy, natomiast gdy przebywasz na słońcu, zakładaj kapelusz.
- Nie bój się podcinania włosów. Jeśli końcówki są bardzo suche, a stosowane kosmetyki nie pomagają, skróć je.