Gładkie, podkreślone błyszczykiem lub szminką usta to podstawa udanego makijażu. Jeśli jednak wargi są spierzchnięte, żaden kolorowy kosmetyk nie zamaskuje mankamentów. Wysuszone usta często są przyczyną dyskomfortu – skóra może pękać, boleć, a nawet krwawić. Wpływ na stan czerwieni wargowej ma wiele czynników, zarówno pogodowych, jak i wewnętrznych, dlatego pielęgnacja ust powinna być systematyczną, całoroczną rutyną. Dowiedz się więcej na ten temat i zadbaj prawidłowo o usta!
Spis treści:
- Dlaczego usta potrzebują stałej pielęgnacji?
- Czynniki wysuszające usta w sezonie letnim i zimowym
- Na czym polega prawidłowa pielęgnacja ust?
- Kosmetyki do pielęgnacji ust – pomadki ochronne i odżywcze
- Szminki i balsamy – które warto wypróbować?
- Pielęgnacja ust – podkreśl wargi naturalnym blaskiem!
- Pielęgnacja ust – domowe sposoby
- Pielęgnacja ust po zabiegach
Dlaczego usta potrzebują stałej pielęgnacji?
O każdą część twarzy warto dbać, dobierając odpowiednie metody i kosmetyki. Niektóre jej partie wymagają jednak szczególnej uwagi. Są to m.in. delikatne usta oraz ich okolice. Dlaczego? Ponieważ specyficzna budowa skóry w tym obszarze znacznie odbiega od innych partii ciała. W efekcie usta cechuje:
- brak zewnętrznej warstwy ochronnej - warstwy rogowej naskórka, zbudowanej z martwych komórek, tworzących łuski, których zadaniem jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi (urazami, drobnoustrojami, chemikaliami, warunkami pogodowymi);
- bardzo cienka warstwa naskórka, przez co woda z łatwością odparowuje, a usta tracą naturalne nawilżenie;
- brak gruczołów łojowych, które wydzielają sebum nawilżające, natłuszczające i ochronne.
Trudno uwierzyć, że usta, które pełnią dla nas tak wiele funkcji, nie zostały naturalnie zabezpieczone przez naturę. Jak widać, pielęgnacja ust warta jest nieustannej uwagi. Każde usta są inne - nie ważne jednak, czy są symetryczne, czy może ich kształt odbiega od geometrii. Nie ma również znaczenia, czy usta są pełne, wąskie, trójkątne, a może z dysproporcją pomiędzy górną a dolną wargą. Wszystkie mogą wyglądać pięknie, jeśli będą odpowiednio odżywione, nawilżone i gładkie. Z tego samego powodu nawet pełne, idealnie równe usta nie będą się dobrze prezentować, jeśli pojawią się na nich nieestetyczne, suche skórki i pęknięcia. Warto więc, zarówno dla własnego komfortu, jak i urody, dowiedzieć się na, czym polega pielęgnacja ust drogeryjnymi oraz domowymi sposobami.
Czynniki wysuszające usta w sezonie letnim i zimowym
Istnieje wiele powodów, dla których pielęgnacja ust powinna być priorytetem przez cały rok. Latem niekorzystny wpływ na skórę całego ciała, a zwłaszcza delikatne usta, ma nadmierne opalanie. Profilaktycznie, w celu ochrony warg przed promieniowaniem UV, należy stosować pomadki z filtrem. Pamiętaj, że promienie UVA wpływają niekorzystnie na skórę także zimą. Chociaż nie widzimy ich działania od razu, to fotostarzenie niestety postępuje.
Zwiększoną ochronę warto zapewnić ustom także przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Nic tak nie wysusza warg, jak niska wilgotność powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu, mróz czy wiatr. Dobrze więc, jeśli kosmetyki do pielęgnacji ust zawierają związki, które tworzą ochronny filtr.
Nadmierne wysuszenie ust może być spowodowane także zanieczyszczeniem, z którym często mamy kontakt niezależnie od pory roku. Środki do mycia twarzy zawierające konserwanty i kolorowe kosmetyki również prowadzą do utraty wody, a z racji cienkiego naskórka to właśnie usta są szczególnie narażone na podrażnienia i wysuszenie pod ich wpływem.
Także niedobory witamin i minerałów mogą objawiać się skłonnością do nadmiernego wysuszenie oraz pierzchnięcia warg. Do innych przyczyn utraty jędrności ust zalicza się zaburzenia hormonalne, a nawet złe nawyki, np. częste przygryzanie warg i oblizywanie, czego zdecydowanie należy unikać.
Na czym polega prawidłowa pielęgnacja ust?
Aby zachować pełne, jędrne i nawilżone usta, należy dbać o nie systematycznie. Prawidłowa pielęgnacja ust wbrew pozorom jest trudna i może obejmować zarówno domowe sposoby, jak i stosowanie kosmetyków przeznaczonych do delikatnych partii. Przede wszystkim warto każdego dnia pamiętać o kilku podstawach.
- Demakijaż – nawet jeśli nie stosujesz ciemnych szminek, z pewnością część podkładu lub pudru gromadzi się na krawędzi ust. Pamiętaj więc o starannym oczyszczaniu warg przy użyciu łagodnej pianki, płynu lub żelu do demakijażu. Taki preparat nie powinien zawierać alkoholu, konserwantów czy mydeł, które mogą dodatkowo wysuszać usta.
- Nawilżanie – każda partia skóry potrzebuje nawilżenia, zwłaszcza usta. Wybieraj więc pomadki o właściwościach zapobiegających odparowywaniu wody.
- Natłuszczanie – wargi nie są zabezpieczone przez sebum, dlatego wymagają natłuszczania. Przy dużym wysuszeniu, pękniętych kącikach ust lub łuszczeniu warto stosować balsamy i pomadki regeneracyjne z zawartością naturalnych olejów roślinnych. Dzięki nim na powierzchni czerwieni wargowej powstanie ochronna warstwa, a dodatkowo skóra będzie odżywiona dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów.
- Peeling – nie można usuwać suchych łusek na wargach, ponieważ może to prowadzić do krwawienia i pogorszenia kondycji ust. Warto jednak wykonywać łagodne peelingi, które wspomagają usuwanie martwych komórek naskórka oraz poprawiają ukrwienie.
Kosmetyki do pielęgnacji ust – pomadki ochronne i odżywcze
Wybierając kosmetyki, które zadbają o kondycję skóry ust, warto zwracać uwagę przede wszystkich na ich skład. Doskonałym zabezpieczeniem są pomadki z naturalnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Ochronę przed promieniami UV gwarantuje np. LIP CARE pomadka odżywcza i ochronna, która zawiera ekstrakt z owoców oliwki europejskiej o właściwościach zabezpieczających przed szkodliwym wpływem słońca.
W skład pomadki wchodzą wyłącznie naturalne składniki, bezpieczne dla delikatnej skóry ust. To, poza ekstraktem z oliwki europejskiej, miąższ z liści aloesu, wosk kandelila, masło shea i olej rycynowy. Pielęgnacja ust za pomocą tej pomadki daje wielowymiarowe efekty, ponieważ kosmetyk jednocześnie:
- intensywnie nawilża i natłuszcza,
- redukuje zmarszczki i wygładza usta,
- przyspiesza gojenie ran,
- łagodzi podrażnienia,
- tworzy barierę ochronną,
- zapobiega utracie wody,
- działa antyoksydacyjnie,
- nadaje ustom naturalny, delikatny połysk.
Szminki i balsamy – które warto wypróbować?
Kompletując zestaw do pielęgnacji ust, nie można zapomnieć o bezbarwnej pomadce regeneracyjnej. Na co dzień jednak często chcemy nieco podkreślić swoje atuty, dlatego warto urozmaicić kosmetyczkę o kolorowy błyszczyk lub szminkę.
Szukając wskazówek, jak powinna wyglądać pielęgnacja ust, musisz wiedzieć, że liczy się także unikanie pewnych składników. Niektóre szminki i błyszczyki, zwłaszcza kolorowe, z wysoką zawartością pigmentu i sztucznych składników, mogą rujnować kondycję ust. Oczywiście przy ustach skłonnych do wysuszenia nie musisz rezygnować z mocniejszego makijażu. Staraj się jednak wybierać kosmetyki łagodne i naturalne, które nie szkodzą, a nawet wspomagają pielęgnację ust.
Wypróbuj np. balsam do ust CHAMELEON dostępny w kilku kolorach! To balsam w sztyfcie, który zawiera pigmenty reagujące z pH czerwieni wargowej. Co to oznacza? Otóż barwa balsamu niemal dostosowuje się do Ciebie! Lip Balm zawiera masło shea, ekstrakt z liści rozmarynu lekarskiego, uczep owłosiony, olej z nasion bawełny, wosk pszczeli oraz olej z nasion słonecznika. Kosmetyk wydobędzie i podkreśli naturalne piękno warg, a dodatkowo zadba o ich pielęgnację, ponieważ działa:
- stymulująco na procesy regeneracyjne, a tym samym ułatwia gojenie ran, pęknięć i otarć;
- przeciwstarzeniowo, co oznacza, że zmniejsza widoczność zmarszczek na wargach, wygładza je i niweluje procesy fotostarzenia;
- redukuje uczucie spierzchnięcia, natłuszcza oraz nawilża usta;
- odżywia skórę warg, dostarczając witamin o działaniu antyoksydacyjnym;
- tonizuje, ściąga i łagodzi;
- tworzy delikatną warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi;
- zapobiega łuszczeniu się skóry.
Pielęgnacja ust – podkreśl wargi naturalnym blaskiem!
Wbrew pozorom pielęgnacja ust może być naprawdę prosta. Wystarczy zapamiętać, że przy oznakach wysuszenia, wargi potrzebują wzmożonego nawilżenia i regeneracji. Na co dzień, jeśli stawiasz na naturalność, możesz śmiało podkreślić usta błyszczykiem. Podobnie jak w przypadku szminek i pomadek, warto wypróbować te z zawartością naturalnych składników.
Jednym z takich błyszczyków jest LIQUID CHAMELEON o szerokim i naturalnym, ale przede wszystkim skutecznym składzie. Zawiera rzadki składnik, jakim jest ekstrakt z goryczki indyjskiej. Dlaczego warto go wypróbować do pielęgnacji wysuszonych ust? Ponieważ działa przeciwdrobnoustrojowo i wspomaga regenerację naskórka! To unikatowa i bardzo pożądana właściwość, zwłaszcza przy bardzo wysuszonych, popękanych ustach. Ponadto w skład błyszczyka wchodzą wygładzające i zmiękczające emolienty, jakimi są olej z nasion słonecznika i lecytyna, a także wspomniany wcześniej ekstrakt z liści rozmarynu lekarskiego.
Podczas pielęgnacji nie zapominaj o skórze wokół ust!
Pielęgnacja ust jest bardzo ważna, ale niemniej istotna jest skóra wokół nich. To właśnie ta partia ciała, na równi z okolicami oczu, jest najbardziej podatna na powstawanie zmarszczek mimicznych.
Uśmiech to zdrowie z wielu względów, jednak każdy ruch mięśni żuchwy to także skurcz tkanek, który stopniowo uszkadza włókna kolagenowe i elastynę, prowadząc do rozciągnięcia skóry. W konsekwencji zmarszczki wokół ust tworzą się bardzo szybko, a z czasem przyjmują postać statyczną i głęboką.
Codzienna pielęgnacja ust powinna więc obejmować również działania z zakresu anti-age. Warto stosować kosmetyki do pielęgnacji ust oraz ich okolic, np. kremy nawilżające i przeciwzmarszczkowe dostosowane do wrażliwej, cienkiej skóry.
Pielęgnacja ust – domowe sposoby
Mając pod ręką dobrą pomadkę nawilżającą i regeneracyjną, z pewnością uda Ci się zadbać o zachowanie pięknych, pełnych warg. Pielęgnacja ust może też być wspierana przez domowe sposoby, wśród których najpopularniejsze są peelingi i maski regeneracyjne.
To bardzo proste. Wystarczy skorzystać z kilku kuchennych składników, np. mieszając łyżeczkę miodu z łyżeczką drobnoziarnistego cukru oraz kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Kolejno na oczyszczone usta nakładamy mieszankę i masujemy przez kilkadziesiąt sekund. Peeling wystarczy wykonywać raz w tygodniu.
Kolejny domowy sposób pielęgnacji ust to maska roślinna. Możesz wykorzystać np. miąższ lub sok z liści aloesu, który ze względu na bogatą zawartość składników odżywczych i liczne właściwości jest częstym składnikiem kosmetyków. Aloes wspomaga również syntezę elastyny orax kolagenu, dzięki czemu spowalnia starzenie się skóry. Cienką warstwę miąższu lub soku wystarczy nałożyć na wargi i pozostawić na kilka minut.
W domu możesz wykonywać również masaż ust. Już sam peeling jest doskonałym sposobem masażu, który pobudza krążenie, a tym samym ułatwia odżywienie delikatnej czerwieni wargowej. Dodatkowo warto zafundować ustom darmową gimnastykę. Możesz np. masować wargi miękką szczoteczką (czystą i nową!). Rób to każdego dnia rano, ale maksymalnie przez minutę, tak aby nie podrażnić warg.
Pielęgnacja ust po zabiegach
Nieco innej pielęgnacji będą wymagały usta po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. W takich przypadkach najlepiej jeśli sposób postępowania wyjaśni Ci osoba wykonująca zabieg. Jeżeli jednak wciąż nie wiesz, jak powinna wyglądać pielęgnacja ust po makijażu permanentnym lub po kwasie hialuronowym, podpowiemy.
Pielęgnacja ust po makijażu permanentnym nie jest skomplikowana. Musisz jednak unikać opalania, kąpieli w basenie, zabiegów w SPA i gruboziarnistych peelingów. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać także ich moczenia, dotykania i pocierania. Osoba wykonująca makijaż powinna dać Ci lub wskazać balsam lub krem, którym będziesz nawilżała wargi. Nie stosuj żadnych preparatów bez konsultacji z linergistką. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwość, zadzwoń do niej i poproś o poradę. Zwykle już po 4-6 tygodniach po makijażu permanentnym powrócisz do własnej pielęgnacji ust, która będzie opierała się jedynie na stosowaniu kosmetyków nawilżających i chroniących przed promieniami UV.
Również pielęgnacja ust po kwasie hialuronowym polega głównie na zachowaniu ich w czystości i unikaniu możliwości infekcji czy podrażnień. Przynajmniej przez kilka dni należy zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów, a także aktywności fizycznej i nadmiernej mimiki twarzy. W dalszym etapie warto normalnie pielęgnować usta, stosując pomadki i balsamy nawilżające, peelingi i maseczki, które wspierają efekty uzyskane po iniekcji kwasu hialuronowego.