Delikatna skóra wokół oczu łatwo ulega wysuszeniu, jest też podatna na utratę napięcia i gromadzenie się płynów wysiękowych. U osób młodych opuchlizna pod oczami zwykle wynika z szybkiego stylu życia, głównie stresu, przemęczenia, braku snu i niewłaściwej diety. Obrzęki pod oczami mogą też świadczyć o postępujących procesach starzenia się skóry, a nawet być jednym z objawów choroby. Dowiedz się więcej oraz sprawdź, jak pozbyć się opuchlizny za pomocą domowych sposobów i prawidłowej pielęgnacji!
Spis treści:
- Czym są worki i cienie pod oczami i jak dochodzi do ich powstawania?
- Najczęstsze przyczyny worków pod oczami - męczący styl życia
- Inne możliwe przyczyny opuchlizny pod oczami
- Czego potrzebuje delikatna skóra wokół oczu?
- Jak pozbyć się worków pod oczami? Prawidłowa pielęgnacja
- Jak nakładać krem i wykonywać masaż skóry wokół oczu?
- Domowe sposoby na worki pod oczami
Czym są worki i cienie pod oczami i jak dochodzi do ich powstawania?
Cienie i worki pod oczami często występują jednocześnie. Są to jednak dwa różne problemy, nie zawsze tylko estetyczne. Zasinienia są zmianami koloru skóry, które mogą mieć różne podłoże:
- naczyniowe - zwykle mają różowe lub czerwonawe zabarwienie i są wynikiem prześwitywania przez cienką skórę naczyń krwionośnych, tworząc sieć drobnych rozgałęzień wyglądających jak sińce,
- barwnikowe - są to zmiany powstające w wyniku nadmiernego gromadzenia się barwników,
- związane z zaburzeniami składu skóry - najczęściej są następstwem postępujących procesów starzenia, zmniejszenia ilości kolagenu i elastyny, utraty napięcia oraz jędrności.
Worki natomiast mogą być wynikiem nadmiernego zwiotczenia skóry wokół oczu, zwłaszcza u osób starszych. Często są to obrzęki spowodowane punktowym gromadzeniem się płynów w organizmie, wynikającym z zaburzeń przepływu limfy. Jej zastoje mogą dotyczyć zarówno powiek dolnych jak i górnych. Zwykle są najbardziej widoczne rano, a w ciągu dnia nieco ustępują. Spowodowane jest to zaburzeniami krążenia podczas długotrwałego pozostawania w pozycji leżącej. Często po przebudzeniu opuchlizna jest większa pod jednym okiem - po stronie, na której dłużej śpimy.
Najczęstsze przyczyny worków pod oczami - męczący styl życia
Organizm do regeneracji potrzebuje odpowiedniej ilości snu. Opuchlizna pod oczami często pojawia się już po jednej nieprzespanej nocy, zwłaszcza poprzedzonej intensywnym wysiłkiem. Jeśli notorycznie brakuje Ci snu, problem z obrzękami może się utrzymywać. Pamiętaj jednak, że również zbyt długie leżenie może przyczyniać się do zaburzeń przepływu limfy. Z tego powodu także osoby mało aktywne fizycznie mogą zauważać u siebie obrzęki w okolicy oczu.
Przyczyną pojawiania się worków pod oczami może być także niewłaściwa dieta. Szczególnie nadmiar soli przyczynia się do odkładania wody w organizmie i powstawania zastojów. Negatywnie na stan skóry wpływają też produkty wysokoprzetworzone, zawierające konserwanty i inne sztuczne dodatki. Problem z workami może być też następstwem zbyt małej ilości witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry. Także niedostateczne nawodnienie organizmu paradoksalnie zwiększa odkładanie się wody. Jeśli więc chcesz zmniejszyć obrzęk, przede wszystkim pamiętaj o zdrowym odżywianiu i piciu dużej ilości wody.
Przyczyną pojawienia się worków mogą być też używki. Palenie papierosów przyczynia się do wytwarzania nadmiaru wolnych rodników, które niszczą włókna kolagenowe, prowadząc do przedwczesnego wiotczenia skóry i pojawiania się zmarszczek. U osób palących znacznie szybciej rozwijają się kurze łapki wokół oczu. Z kolei nadużywanie alkoholu powoduje zaburzenia elektrolitowe, co jest jednym z powodów zatrzymywania wody w organizmie i powstawania opuchlizny wokół oczu, ale też na innych partiach twarzy i ciała.
Do powstawania worków pod oczami przyczynia się także niehigieniczny tryb życia i nieodpowiednia pielęgnacja. Zanieczyszczenia, promieniowanie słoneczne, brak nawilżania skóry także negatywnie wpływają na skórę pod oczami. Zwykle nieestetyczne worki pod oczami są wynikiem nakładania się na siebie kilku czynników jednocześnie. Gdy zauważamy, że nasze oczy nie wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli, dochodzi obawa o stan zdrowia, a problem niestety pogłębia się pod wpływem przewlekłego stresu. Zmiana stylu życia, głównie zorganizowanie czasu na odpoczynek, unikanie długiego wpatrywania się w ekran komputera i telefonu i zdrowa dieta to podstawy dbałości o urodę.
Inne możliwe przyczyny opuchlizny pod oczami
Jeśli po przeanalizowaniu stylu życia nie udało Ci się rozpoznać możliwej przyczyny opuchlizny pod oczami, warto zdecydować się na konsultację z lekarzem. Istnieją schorzenia, które mogą powodować obrzęki. Wśród nich są m.in.:
- niedoczynność tarczycy,
- choroby układu krążenia,
- schorzenia nerek,
- choroby wątroby,
- anemia,
- cukrzyca,
- atopowe zapalenie skóry,
- alergia,
- choroby zębów i zatok.
Jeśli obrzęk utrzymuje się stale, warto skonsultować problem worków także z lekarzem medycyny estetycznej. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko tworzenia się przepuklin tłuszczowych, które można usunąć jedynie chirurgicznie.
Czego potrzebuje delikatna skóra wokół oczu?
Chcąc wiedzieć, jak dbać o skórę wokół oczu, warto poznać jej cechy i potrzeby. Tkanka na tym obszarze ma zaledwie 0,5 mm grubości. Poza tym jest praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych i podskórnej tkanki tłuszczowej, przez co staje się bardzo podatna na utratę wody, wysuszenie, podrażnienia oraz powstawanie zmarszczek. Brak naturalnego zabezpieczenia w postaci łoju skórnego zwiększa też ryzyko negatywnego wpływu czynników zewnętrznych, np. zanieczyszczeń i promieniowania UV. Tę partię twarzy charakteryzuje też niska zawartość włókien kolagenowych i elastyny, których jest jeszcze mniej wraz z upływem lat. Jednocześnie górne oraz dolne powieki są niemal nieustannie wprowadzane w ruch podczas gestów mimicznych. Aby zmniejszyć worki pod oczami, trzeba więc zadbać o prawidłową pielęgnację tak wyjątkowego obszaru. Pomocne w tym celu są:
- kremy pod oczy i do powiek o intensywnych właściwościach nawilżających;
- kosmetyki odżywcze, przeciwzmarszczkowe, ujędrniające;
- odpowiednia technika pielęgnacji, zwłaszcza delikatne i systematyczne oczyszczanie skóry;
- domowe sposoby redukujące obrzęki;
- masaż okolicy oczu usprawniający krążenie i pobudzający regenerację tkanek;
- zmiana złych nawyków związanych z trybem życia.
Jak pozbyć się worków pod oczami? Prawidłowa pielęgnacja
Jeśli masz skłonność do powstawania obrzęków, nie zapominaj o codziennym stosowaniu kremu pod oczy. Wybieraj kosmetyki, które nawilżają delikatną skórę, ale też chronią przed wolnymi rodnikami i spowalniają procesy starzenia. Takie działanie wykazują kremy na bazie naturalnych ekstraktów i olejków roślinnych, zawierających wysokie stężenia antyoksydantów. Korzystnie na wrażliwe okolice działają też substancje o właściwościach nawilżających, takie jak np. kwas hialuronowy czy witaminy A i E. Delikatną skórę możesz również wesprzeć, stosując serum pod oczy o działaniu odżywczym oraz regenerującym. Dzięki systematycznemu stosowaniu takich kosmetyków na dłużej zachowasz jędrność skóry oraz zmniejszysz ryzyko opuchlizny.
Przed aplikacją kremu pod oczy nie zapominaj o dokładnym, ale delikatnym oczyszczeniu. Substancje aktywne zawarte w kremie najlepiej wchłoną się do odpowiednio przygotowanej skóry. Poza tym wszelkie pozostałości kremów czy kosmetyków do makijażu są dużym obciążeniem dla powiek, dlatego wieczorny demakijaż to podstawa. Przede wszystkim nie pocieraj oczu, bo możesz podrażnić skórę i wywołać obrzęk. Aby oczyścić oczy, nasącz wacik kosmetyczny łagodnym płynem micelarnym, np. SWEDERM® MICELLAR WATER, przyłóż go na kilka minut do zamkniętej powieki, po czym ostrożnie przetrzyj skórę. Dzięki zawartości betainy, gliceryny i kwasu hialuronowego produkt wspiera odpowiednie nawilżenie skóry, a komórki macierzyste z wąkrotki azjatyckiej wpływają na jej ujędrnienie oraz regenerację. Dodatek witaminy E działa przeciwstarzeniowo.
Jak nakładać krem i wykonywać masaż skóry wokół oczu?
Aplikacja kremu pod oczy to doskonały moment, aby wykonać delikatny masaż. Wiedząc, jak nakładać krem pod oczy i stymulować tkanki możesz usprawnić przepływ limfy oraz poprawić mikrokrążenie, a tym samym zmniejszyć opuchliznę pod oczami. Masaż wykonywany podczas nakładania kremu wspomaga też napięcie skóry i redukcję cieni. Aby wykonać te czynności prawidłowo, wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad:
- aby nie podrażnić oka, nie nakładaj kremu blisko kącika i linii rzęs;
- nie wcieraj preparatu, a jedynie lekko go wklepuj;
- staraj się łagodnie uciskać górną powiekę, zaczynając od wewnętrznego kącika i przesuwając opuszki palców w kierunku skroni;
- dolną powiekę masuj ruchami okrężnymi w odwrotnym kierunku;
- do masażu możesz wykorzystać specjalny przyrząd lub kostki lodu, a dopiero po nim zaaplikować serum i krem.
Domowe sposoby na worki pod oczami
Poza właściwą pielęgnacją możesz doraźnie zredukować obrzęki za pomocą domowych sposobów. Podobnie jak stłuczenia, obrzęki wokół oczu można zmniejszyć za pomocą chłodu. Zimne kompresy obkurczają tkanki i przynoszą ulgę zmęczonym powiekom. Możesz też stosować okłady np.:
- z rumianku - kompresy takie łagodzą podrażnienia i działają przeciwzapalnie;
- z czarnej herbaty - zawiera ona kofeinę i garbniki, dlatego okłady z herbaty działają ściągająco i przynoszą szybką ulgę;
- z ogórka - warzywo to zawiera dużo wody, świetnie nawilża, odżywia i poprawia wygląd skóry, nie bez powodu okłady z ogórka są często wykonywane w spa;
- ze skórek ziemniaka - czyste skórki wystarczy schłodzić w lodówce i nakładać na powieki.