Prawidłowe mycie twarzy to nie tylko poranne oczyszczenie samą wodą. Jeśli chcesz zachować piękną skórę bez niedoskonałości, powinnaś myć twarz rano i wieczorem. Przedstawiamy listę przydatnych kosmetyków i schemat, dzięki któremu mycie twarzy będzie dla Ciebie nie tylko codzienną rutyną, lecz także pachnącą przyjemnością! Bez obaw, wyjaśnimy, dlaczego to tak ważne i z pewnością przekonamy, że nie takie trudne, jak się wydaje.
Spis treści:
Dlaczego mycie twarzy jest ważne?
Aby nie zaburzać mikrobiomu i pH skóry ciałą, a także nie oddziaływać drażniąco na jej płaszcz hydrolipidowy, zaleca się krótki, maksymalnie 15-minutowy prysznic wykonywany raz dziennie. Zasada ta nie dotyczy jednak twarzy - jej nie osłaniamy w ciągu dnia ubraniami, dlatego gromadzą się na niej kurz, zarazki, bakterie, wirusy, alergeny i o wiele więcej obcych cząsteczek.
Szczególnie negatywnie na skórę działają zanieczyszczenia środowiskowe, w tym smog. Niewidoczne cząsteczki, które osadzają się na twarzy, wnikają w głąb skóry, powodując jej podrażnienia, wysuszenie, przebarwienia, a nawet przyspieszają procesy starzenia. Regularne mycie twarzy jest więc również jednym z kluczowych elementów profilaktyki anti-age.
Skóra twarzy różni się też budową od pozostałych obszarów ciała. Na jej powierzchni znajduje się sporo gruczołów łojowych i potowych, a nadmiar ich wydzieliny może gromadzić się w porach skóry. Gdy zanieczyszczenia, sebum i martwe komórki naskórka zatkają ujście gruczołu, nietrudno o zaskórniki.
Systematyczne mycie twarzy pozwala znacznie ograniczyć ilość drobnoustrojów i zanieczyszczeń, które mogą zatykać pory. Z kolei najlepsze kosmetyki do mycia twarzy będą nie tylko oczyszczać skórę, lecz także ją nawilżać i usuwać nadmiar sebum. Pamiętaj, że zaskórniki mogą ulegać nadkażeniu, a bez oczyszczania skóry mogą przerodzić się w wykwity. Jeśli więc na chwilę zapomnisz jak ważne jest oczyszczanie i mycie twarzy, nawet cera normalna, z którą nie miałaś do tej pory problemów, może szybko stać się cerą z niedoskonałościami.
Rutyna codziennej pielęgnacji skóry twarzy
Oczyszczenie skóry twarzy to podstawa pielęgnacji – pierwszy krok, bez którego żaden następny nie ma sensu. Zawsze w pierwszej kolejności wymienia się mycie twarzy, które przygotowuje skórę do dalszych kroków pielęgnacyjnych takich jak:
- złuszczenia martwego naskórka,
- odżywcza maseczka,
- tonizacja,
- aplikacja serum i kremu.
Podczas codziennej pielęgnacji twarzy i ciała nie możesz zapominać o myciu, ale też o kolejnych krokach. Czynności wydaje się sporo, ale bez obaw, w rzeczywistości to tak naprawdę tylko kilka minut więcej, a pozwoli aby kompleksowo zadbać o skórę i tym samym osiągnąć lepsze efekty.
Czym myć twarz? Żel, pianka czy mydło?
Mycie twarzy wodą bez dodatku kosmetyku nie jest dobrym pomysłem. Na powierzchni skóry panuje pH w przedziale od 4,5 do 5,5, natomiast zwykła woda z kranu jest twarda, o pH ok. 8–9,5, dlatego może wysuszać i podrażniać skórę, pozostawiając nieprzyjemne uczucie ściągania. Ważna jest również temperatura - woda nie powinna być zbyt gorąca ani też zimna. Najlepsze dla skóry jest mycie twarzy ciepłą wodą o temperaturze w granicach 36–38 stopni.
Czym myć twarz? Warto stosować specjalne kosmetyki, które intensywnie oczyszczają skórę, ale też dbają o jej kondycję. Mycie twarzy mydłem czy żelem pod prysznic może tylko zaszkodzić cerze, która znacznie różni się budową od skóry ciała.
Dobry żel, pianka lub mydło do mycia twarzy powinny więc być przeznaczone specjalnie do tego celu. Dobrze, jeśli mają właściwości:
- nawilżające,
- łagodzące podrażnienia,
- przyspieszające regenerację skóry,
- wygładzające,
- ochronne,
- o pH zbliżonym do pH skóry.
Pamiętaj też, że kosmetyki do mycia twarzy należy dobierać do rodzaju cery. Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, możesz stosować również wodę mineralną lub przegotowaną po ostudzeniu. Musisz też sprawdzić, czy wybrany kosmetyk nie zawiera konserwantów i barwników, które działają drażniąco. Oczyszczanie cery delikatnej wymaga stosowania łagodnych, hipoalergicznych kosmetyków, ponieważ te uniwersalne mogą być dla niej zbyt silne.
Jeśli natomiast masz cerę trądzikową, powinnaś szukać tych, które działają także odkażająco, przyspieszają regenerację skóry uszkodzonej przez krostki i zapobiegają tworzeniu się kolejnych wykwitów. Szukając preparatów do cery suchej, zwróć uwagę na intensywne właściwości nawilżające i kojące. Z kolei cera mieszana oraz tłusta potrzebuje również składników, które regulują wydzielanie sebum i matowią skórę.
Dwuetapowe mycie twarzy – po pierwsze, demakijaż
Wieczorna pielęgnacja twarzy powinna rozpocząć się dokładnym usunięciem makijażu. Resztki kosmetyku pozostawione na naszej twarzy podczas snu to spore obciążenie dla skóry, ponieważ zmniejszają jej zdolność regeneracyjną w trakcie odpoczynku, a także utrudniają wnikanie związków aktywnych zawartych w kremach na noc. Skrupulatny demakijaż to podstawa.
Wykonując demakijaż, wypróbuj np. piankę FACE CLEANSER, która zawiera pięć łagodnych składników myjących. Pianka ta dokładnie oczyszcza skórę, nawilża, a także chroni płaszcz hydrolipidowy. Zabezpiecza skórę również przed wolnymi rodnikami, tym samym spowalniając procesy starzenia. Możesz stosować ją niezależnie od typu cery.
Nie powinnaś mocno pocierać skóry. Wystarczy, że na dłonie zaaplikujesz piankę, wmasujesz ją w wilgotną skórę i łagodnymi ruchami zmyjesz wodą. Rób to bardzo dokładnie, nie pomijając żadnego fragmentu twarzy oraz dekoltu. Usuwając makijaż z oczu, sięgnij po płyn micelarny i nalej go na wacik. Nasączony kosmetykiem przyłóż do zamkniętej powieki i przytrzymaj przez kilka sekund, dzięki czemu makijaż szybciej się rozpuści.
Jak oczyścić cerę wieczorem?
W celu pozbycia się wszystkich zanieczyszczeń z powierzchni skóry, w wieczornej pielęgnacji warto zastosować podwójne oczyszczanie. W tym celu umyj skórę za pomocą pianki dwa razy.
Jeśli masz skórę suchą lub wrażliwą, drugim etapem oczyszczania może być użycie żelu do mycia twarzy FACE GEL z zawartością naturalnych składników, które redukują podrażnienia, odświeżają i wygładzają skórę. Żel hamuje również przeznaskórkową utratę wody, dlatego nie będzie wysuszać nawet bardzo suchej cery. Aby oczyścić twarz, nałóż preparat myjący na wacik, po czym delikatnymi, kolistymi ruchami masuj skórę. Czynność możesz powtórzyć.
Gdy już dokładnie oczyścisz skórę nie zapomnij o jej tonizacji i odżywieniu. W przypadku użycia FACE GEL produkt ten jednocześnie pełni funkcję toniku, więc nie musisz używać innego kosmetyku. Jeśli użyłaś piankę FACE CLEANSER lub inny produkt myjący, który wymagał spłukania wodą, zastosuj tonik, np. organiczny FACE TONER. Kosmetyk zadba o przywrócenie prawidłowego pH oraz złagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Następnym krokiem Twojej pielęgnacji powinno być zastosowanie serum oraz kremu dobranych do typu cery.
Mycie twarzy rano też jest ważne!
O porannym oczyszczeniu cery należy pamiętać, nawet jeśli wykonasz intensywne mycie twarzy wieczorem. Dlaczego? Ponieważ w ciągu nocy gruczoły łojowe wciąż pracują, wydzielając sebum, które gromadzi się na skórze. Ponadto kremy nakładane na noc zwykle mają bardziej treściwą konsystencję niż te stosowane w ciągu dnia, dlatego rano należy usunąć ich resztki. Podczas snu twarz ma również kontakt z poduszką, a na niej znajduje się kurz.
Warto więc myć twarz rano i wieczorem. Po przebudzeniu nie musisz jednak robić tego intensywnie. Wystarczy, że zastosujesz ulubioną piankę lub żel myjący i nałożysz tonik. Dopiero wtedy skóra będzie stuprocentowo gotowa na nałożenie lekkiego kremu na dzień i kolorowych kosmetyków.
Omówione czynności warto wykonywać każdego dnia. Dodatkowo, aby zachować zdrową i świeżą skórę, możesz też od czasu do czasu urozmaicić pielęgnację twarzy. Raz lub dwa razy w tygodniu wykonaj łagodny peeling złuszczający, który usuwa martwe komórki naskórka i wygładza cerę.
Stosuj też maseczki oczyszczające. Doskonale w tym celu sprawdza się np. FACE MASK 4W1 z całą gamą składników naturalnego pochodzenia. Maska ta nadaje się do każdego rodzaju skóry. Jednocześnie oczyszcza, złuszcza suchy naskórek, odświeża, odżywia i rewitalizuje skórę.
Jak widzisz, prawidłowa pielęgnacja twarzy jest bardzo ważna, ale też niezwykle prosta. Wystarczy wybrać kosmetyki do mycia twarzy odpowiednie do typu cery, które nie będą jej wysuszać, a pielęgnować.