Cera odwodniona to stan przejściowy, w którym skóra jest szorstka, pozbawiona zdrowego blasku i podatna na podrażnienia. Problem często dotyczy osób ze skórą suchą, ale nie tylko. Niekiedy mamy do czynienia z odwodnioną cerą mieszaną czy tłustą. Dowiedz się, jak rozpoznać skórę pozbawioną wody oraz poznaj zasady pielęgnacji, jakie warto wdrożyć do codziennej rutyny urodowej, by poprawić stan skóry.
Spis treści:
Przyczyny odwodnienia skóry
O skórze pozbawionej wody mówimy wtedy, gdy zachwiany zostaje poziom NMF (Natural Moisturising Factors) w naskórku, czyli występuje ubytek naturalnej mieszaniny związków nawilżających, takich jak np.: aminokwasy, mocznik, amoniak, sole kwasu mlekowego, mrówkowego, cytrynowego. Substancje wchodzące w skład NMF mają zdolność wiązania wilgoci w naskórku, gwarantując optymalny poziom nawilżenia, poprawę kondycji skóry i chronią przed przesuszeniem.
Do podstawowych czynników sprawczych cery odwodnionej, które należy wyeliminować, zaliczamy:
- niewłaściwą pielęgnację (stosowanie kosmetyków niedopasowanych do typu cery),
- palenie papierosów,
- picie alkoholu,
- chroniczny stres i coraz szybszy tryb życia,
- niską wilgotność powietrza (np. częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach),
- pracę przed komputerem,
- niektóre leki,
- ubogą dietę, niedobór witamin, brak wody,
- picie dużej ilości kawy i mocnej herbaty,
- promieniowanie słoneczne, brak nawilżenia,
- narażenie skóry na duże wahania temperatur.
Skoro znamy główne przyczyny tego stanu, zastanówmy się, jak rozpoznać skórę pozbawioną wody.
Sucha cera – objawy odwodnienia skóry
Część kobiet utożsamia skórę pozbawioną wody ze skórą suchą. Natomiast, jak już wspomnieliśmy we wstępie, stan dehydratacji i suchości może dotyczyć nie tylko skóry suchej, lecz także mieszanej, tłustej, a nawet trądzikowej. Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się cera sucha? Brakuje jej blasku i elastyczności. Skóra jest odwodniona, nieprzyjemnie napięta, piecze, objawia się intensywnym uczuciem ściągnięcia, może występować łuszczenie. Brak wody sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną, a także cienką i poszarzałą. Słabo nawodniona skóra nie jest w stanie prawidłowo spełniać funkcji bariery ochronnej i sprawia wyraźny dyskomfort.
Cera odwodniona – składniki aktywne, które poprawią stan naskórka.
Skóra odwodniona potrzebuje kompleksowej pielęgnacji: intensywnego nawilżenia, odżywienia i regeneracji. Jakie składniki aktywne powinny zawierać kosmetyki, dzięki którym skóra odzyska właściwy poziom nawilżenia? Mile widziane są substancje, takie jak m.in.:
- kwas hialuronowy (wiąże wodę w warstwie rogowej naskórka, zmiękcza i nawilża suchą skórę),
- gliceryna (likwiduje zrogowacenia, nawilża, przyspiesza regenerację),
- mocznik (poprawia poziom nawilżenia skóry pozbawionej wody),
- betaina (działa silnie nawilżająco),
- masło Shea (regeneruje wysuszoną skórę, poprawia jej napięcie),
- ekstrakt z owoców oliwki europejskiej (natłuszcza skórę i niweluje jej szorstkość),
- olej z kiełków pszenicy (zapobiega utracie wilgoci ze skóry, nawilża, wygładza, zmiękcza),
- skwalan (nawilża i reguluje wydzielanie sebum),
- olej z pestek winogron (zapobiega odparowaniu wody w naskórku),
- aloes (miąższ z liści aloesu nawilża i regeneruje skórę).
Cera odwodniona – pielęgnacja skóry odwodnionej na co dzień
Cera odwodniona powinna być każdego dnia starannie oczyszczana i tonizowana. Jeśli używasz kosmetyków kolorowych, niezbędny jest dokładny demakijaż, dzięki któremu usuniesz ze skóry pozostałości fluidu, pudru, tuszu do rzęs i innych produktów. Jako że skóra pozbawiona wody jest dość delikatna, musisz używać łagodnych kosmetyków do demakijażu, które nie zawierają substancji o agresywnym działaniu, mogących dodatkowo przesuszać ten typ skóry. Wskazany jest łagodny płyn micelarny, żel myjący lub mleczko bez alkoholu etylowego i mydła w składzie. Co wybrać? Możesz użyć pianki do demakijażu SWEDERM® FACE CLEANSER, która zawiera kombinację 5 składników myjących, betainę, glicerynę, dzięki czemu pozwala usunąć makijaż, bez uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego skóry.
Po demakijażu czas na oczyszczenie. Stosuj łagodne kosmetyki o naturalnym składzie. Wśród polecanych pianek i emulsji, chroniących skórę przed utratą wody, uwagę zwraca żel myjący SWEDERM® FACE GEL, który pełni też funkcję toniku. Kosmetyk zawiera 40% miąższu z liści aloesu, glicerynę i betainę. Dzięki tym cennym składnikom możesz usunąć ze skóry zanieczyszczenia, zapewnić jej nawilżenie oraz zredukować ewentualne podrażnienia.
Trzecim bardzo ważnym krokiem w pielęgnacji odwodnionej cery jest nawilżanie. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie tego etapu od użycia toniku albo hydrolatu, ponieważ dzięki tym środkom wyrównasz poziom pH skóry i ułatwisz wnikanie do skóry dobroczynnych substancji o działaniu nawilżającym. Zmagając się ze skórą odwodnioną, sięgaj po kosmetyki nawilżające, które tworzą na skórze okluzyjny film tłuszczowy (zapobiega utracie wody z naskórka). Codziennie aplikuj na skórę silnie nawilżający krem, np. SWEDERM® FACE CREAM, który zregeneruje wszelkie podrażnienia, intensywnie odżywi i wygładzi skórę. Pamiętaj, że kuracja tego rodzaju cery może zająć kilka tygodni. Uzbrój się więc w cierpliwość i postępuj zgodnie ze wskazówkami.