Przejdź do treści
delivery

Wysyłka w ciągu 24h

samples

Darmowe próbki

delivery

Darmowa wysyłka od 250zł

Poprzedni artykuł
Teraz czytane:
Pielęgnacja cery trądzikowej – jakich błędów nie popełniać?

Pielęgnacja cery trądzikowej – jakich błędów nie popełniać?

Pielęgnacja twarzy trądzikowej wymaga cierpliwości i uważności. Cera trądzikowa jest bardziej wymagająca od innych rodzajów skóry ze względu na wypryski i pojawiające się nowe krostki. Kosmetyki do pielęgnacji twarzy trądzikowej pomogą zniwelować niedoskonałości, a naturalna pielęgnacja stanowi w tym przypadku najlepsze rozwiązanie. Sprawdźmy, czego nie robić i jakich preparatów nie używać do pielęgnacji cery z trądzikiem.

Znaczenie pielęgnacji cery trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej wymaga kompleksowego podejścia. Trądzik pospolity to choroba skóry, a także bardzo złożony problem. Kumuluje się w nim m.in. nadmierna aktywność gruczołów łojowych, zaburzenia rogowacenia skóry i zakażenie bakteryjne, a na stan skóry duży wpływ ma również stres i dieta. Jeśli tak wiele czynników nakłada się na siebie, pielęgnacja twarzy trądzikowej wymaga wyjątkowo troskliwego podejścia, a odpowiedni dobór kosmetyków to już połowa sukcesu. Tutaj liczy się styl życia, staranne obchodzenie się ze skórą, wykluczenie pewnych pokarmów i napojów oraz unikanie natłuszczających kosmetyków.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Co to jest trądzik?

Cera trądzikowa to efekt choroby skóry, a do najczęściej występujących należy trądzik pospolity. Jest to przewlekła choroba aparatu włosowo-łojowego, której towarzyszy łojotok. Trądzik pospolity cechuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, pseudo cyst i torbieli ropnych, umiejscowionych w okolicach łojotokowych, do których należy twarz i plecy. Zmianom trądzikowym często towarzyszy miejscowe lub rozległe zaczerwienienie, obrzęk, łuszczenie skóry, a nawet świąd. Niektóre zmiany skórne pozostawiają głębokie blizny, a w ich okolicy może dochodzić do zaburzeń melanogenezy. W takim przypadku zachodzi ryzyko pojawienia się ciemnych przebarwień, które są trudne do usunięcia.

 Przyczyny trądziku pospolitego:

  • nadmierna aktywność gruczołów łojowych,
  • przerost gruczołów łojowych,
  • nadmierne wydzielanie łoju,
  • zaburzenia procesu rogowacenia przewodów wyprowadzających łój,
  • zakażenie mieszków włosowych przez bakterie Propionibacterium acnes.

Typy trądziku

Pielęgnacja cery trądzikowej powinna być dostosowana do typu choroby. Kiedy słyszymy słowo trądzik, zwykle mamy na myśli problemy dermatologiczne, a w rzeczywistości objawy trądziku są bardziej złożone niż wykwity na skórze. Istnieją uzasadnione opinie, że trądzik jest nie tylko schorzeniem skóry, a na rozwój i przebieg choroby wpływają emocje. Zmiany na twarzy bywają źródłem kompleksów, niskiej samooceny i wycofania. Przy prawidłowej pielęgnacji i jeśli to konieczne farmakoterapii, można jednak poradzić sobie z tym problemem. Naturalna pielęgnacja cery trądzikowej pomaga w przezwyciężeniu każdego typu trądziku. Wyróżniamy:

  • trądzik pospolity (acne vulgaris) – przewlekła choroba, która cechuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, umiejscowionych w okolicach łojotokowych, czyli na twarzy i plecach;
  • trądzik młodzieńczy (acne juvenilis) – występuje u nastolatków i zwykle ustępuje samoistnie po kilku latach;
  • trądzik różowaty (rosacea) – najczęściej dotyczy kobiet i charakteryzuje się zaczerwienieniem centralnej części twarzy, a także występowaniem wykwitów skórnych;
  • trądzik bliznowaty (acne keloidea) – charakteryzuje się bliznowcami, które tworzą się w obrębie wykwitów skórnych na skórze głowy, szyi i potylicy. Powstające blizny mają jasny kolor i są wyraźnie zaznaczone;
  • trądzik ropowiczy torbielowaty (acne phlegmonosa) – ma cięższy przebieg niż trądzik pospolity ze względu na występowanie torbieli wypełnionych ropą. Jest to schorzenie przewlekłe, które wymaga leczenia w gabinecie dermatologicznym;
  • trądzik skupiony (acne conglobata) – dotyczy twarzy, pleców, klatki piersiowej i pośladków, gdzie występują miejscowe, ropne torbiele i duże zaskórniki.

Pozostałe rodzaje trądziku występują rzadziej, a należy do nich m.in. trądzik wywołany przez konkretne czynniki: polekowy, kosmetyczny i niemowlęcy.

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

Cera trądzikowa charakteryzuje się skłonnością do nadmiernej produkcji sebum. Objawia się to błyszczeniem skóry, rozszerzonymi porami oraz powstawaniem licznych zaskórników i wyprysków. Skóra z trądzikiem jest tłusta w dotyku, a ekspozycja na słońce tylko pogłębia problem. Więcej informacji o cechach charakterystycznych i objawach trądziku znajdziesz w osobnym wpisie na blogu. Jeśli zastanawiasz się, jak poradzić sobie z trądzikiem i jakie kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej warto wybrać, zachęcamy do lektury!

Jak dbać o cerę trądzikową?

Pielęgnacja cery trądzikowej wymaga szczególnego i delikatnego traktowania. Trzeba uwzględniać krok po kroku regularne i staranne oczyszczanie, nawilżanie, tonizację i złuszczanie martwego naskórka. Celem zabiegów pielęgnacyjnych jest przede wszystkim:

  • zmniejszenie warstwy rogowej,
  • unormowanie wydzielania łoju,
  • poprawa ukrwienia skóry,
  • wyciszenie zmian ropnych.

Najważniejsze zasady pielęgnacji cery trądzikowej

Na twarz z wypryskami nie należy nakładać ciężkich podkładów, które ukryją zmiany skórne. Powodują one zatkanie porów i pogorszenie stanu skóry podczas aktywnego trądziku. Pod żadnym pozorem nie należy wyciskać czy rozdrapywać wykwitów skórnych. Najważniejszą zasadą w pielęgnacji cery trądzikowej jest stosowanie kosmetyków antybakteryjnych, które regulują pracę gruczołów łojowych i powodują zmniejszanie warstwy zrogowaciałej naskórka.

Jakie kosmetyki stosować?

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku powinna obejmować staranne usuwanie zanieczyszczeń, nadmiaru łoju i zrogowaciałej warstwy skóry, łagodne tonizowanie i nawilżanie. Najważniejsze etapy pielęgnacji to:

  • oczyszczanie,
  • nawilżanie,
  • tonizacja,
  • złuszczanie martwego naskórka.

Naturalna pielęgnacja cery trądzikowej jest łagodna i działa kojąco na skórę. Marka Swederm poleca kosmetyki do pielęgnacji twarzy trądzikowej i cery problematycznej, które powstały na bazie naturalnych składników: 

  • LEROSETT – maska oczyszczająca z glinką marokańską, szczególnie polecana dla cery tłustej, trądzikowej oraz zanieczyszczonej. Maska oczyszcza cerę i reguluje wydzielanie sebum, a dodatkowo działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie;
  • REMEDY SERUM – produkt z organicznych składników aktywnych m.in. niacynamidu, cynku i ekstraktów roślinnych, zmniejsza nadmiar sebum i wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz oczyszczające;
  • REMEDY CREAM – nawilżający krem regulujący wydzielanie sebum, ma lekką formułę i matowe wykończenie;
  • FACE TONER - nawilżający i łagodzący tonik do twarzy o organicznym składzie.

Jakich zabiegów i produktów powinno się unikać?

Pielęgnacja cery tłustej trądzikowej polega na regularnym stosowaniu preparatów przeznaczonych do tego typu skóry. W gabinecie kosmetycznym można skorzystać z zabiegów oczyszczających i laseroterapii, ale mezoterapia igłowa, dermabrazja i inne zabiegi związane z iniekcją są wykluczone przy aktywnym trądziku. Nie powinno się używać zwykłych mydeł do mycia twarzy, z wyjątkiem kostek myjących o kwaśnym pH. Zdecydowanie należy unikać kosmetyków wyprodukowanych na bazie alkoholu np. podrażniających skórę żeli i toników. Kosmetyki do oczyszczania skóry trądzikowej powinny działać łagodne i zawierać składniki przystosowane do jej potrzeb.

Czego unikać w diecie?

Produkty wysokoprzetworzone działają niekorzystnie na skórę z trądzikiem. Dla dobra stanu cery trądzikowej należy zrezygnować z żywności, która w procesie obróbki powstaje poprzez dodawane dużych ilości cukru, tłuszczu, soli, konserwantów, wzmacniaczy smaku, aromatów, barwników, emulgatorów itp. Do grupy produktów, których lepiej unikać należą również dania typu fast food, zupy instant, a także ostre przyprawy i używki.

Etapy pielęgnacji cery trądzikowej

Cerę z trądzikiem należy oczyszczać dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a w razie potrzeby również częściej np. podczas upałów lub intensywnego wysiłku fizycznego. Skóra jest narażona na zanieczyszczenia środowiskowe, których nie widać gołym okiem. Na tłustej cerze osadzają się różne drobinki np. kurzu czy pyłu i stanowią pożywkę dla kolonii bakterii. Drobnoustroje rozwijają się bardzo szybko, dlatego przy problemach z trądzikiem tak ważne jest regularne oczyszczanie twarzy.

Oczyszczanie porów i skóry z nadmiaru sebum

Do oczyszczania twarzy najlepiej sprawdzą się kosmetyki o naturalnym składzie np. pianka FACE CLEANSER. Środki do mycia twarzy powinny mieć fizjologiczne pH. Zwykłe mydło nie jest wskazane, ponieważ pozostawia po sobie środowisko zasadowe, w którym szybciej namnażają się bakterie.

Tonizowanie cery z trądzikiem

Tonik i pozostałe kosmetyki do pielęgnacji twarzy trądzikowej nie powinny zawierać alkoholu ani żadnych substancji drażniących skórę. Wybierając tonik lub hydrolat należy więc zwrócić szczególną uwagę na skład preparatu. Tonizowanie twarzy pokrytej trądzikiem powinno przywracać naturalne pH skóry i działać antybakteryjnie. Tonik skutecznie oczyszcza cerę, zwęża pory, zmniejszając ich widoczność, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz ilość produkowanego sebum. Regularne stosowanie toniku z cynkiem, ekstraktem z rumianku, fiołka, aloesu lub przygotowanego na bazie kwasu glikolowego przynosi ulgę i zapobiega powstawaniu zmian zapalnych. Po zastosowaniu toniku cera jest zmatowiona oraz wygląda promiennie i świeżo.

Nawilżanie skóry problematycznej

Matujący krem, przeznaczony do skóry mieszanej, tłustej i problematycznej to odpowiedni kosmetyk do pielęgnacji twarzy trądzikowej na dzień i na noc. Należy jednak unikać kremów natłuszczających i ciężkich, ponieważ zatykają pory. Lekki krem z cynkiem i niacynamidem REMEDY CREAM ma właściwości regulujące wydzielanie sebum. Składnik aktywny – ekstrakt z pestek arnoty redukuje nadmiar sebum oraz zmniejsza niedoskonałości. Po użyciu kremu skóra jest nawilżona i jednocześnie ma matowe wykończenie. Warto wybierać kremy nawilżające z naturalnymi ekstraktami z roślin, które zapewniają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i oczyszczające. Miąższ z liści aloesu w połączeniu z kwasem hialuronowym działa nawilżająco, a właściwości antybakteryjne składników aktywnych łagodzą podrażnienia. Lekki, nietłusty krem szybko się wchłania, nawilża skórę i stanowi dobrą bazę pod makijaż.

Pielęgnacja cery trądzikowej u mężczyzn

Pielęgnacja cery trądzikowej u mężczyzn zależy od rodzaju trądziku. Golenie męskiego zarostu podrażnia skórę i może być powodem stanów zapalnych w obrębie mieszków włosowych. Mężczyźni niekiedy borykają się z odmianą trądziku bliznowatego, który charakteryzuje się bliznowcami. Tworzą się one w obrębie wykwitów skórnych na skórze głowy, szyi i karku. Powstające blizny są jaśniejsze. Przy tego rodzaju problemach skórnych najlepiej zasięgnąć porady specjalisty.

Jakie kosmetyki stosować?

Najlepsze sposoby pielęgnacji cery trądzikowej u mężczyzn nie różnią się od ogólnych. Również oni powinni przeprowadzać standardową pielęgnację – tak samo jak przy trądziku pospolitym i młodzieńczym. Liczy się regularne oczyszczanie z sebum, usuwanie zrogowaciałego naskórka, tonizowanie i odpowiednie nawilżenie skóry. Panowie powinni unikać tłustych kremów i preparatów do pielęgnacji na bazie alkoholu.

Pielęgnacja cery trądzikowej u młodzieży i po 30. roku życia

Pielęgnacja cery trądzikowej po 30.roku życia i u młodzieży w okresie dojrzewania polega na radzeniu sobie z nadmierną produkcją łoju. Z tego powodu należy unikać tłustych kremów i agresywnych środków powierzchniowo czynnych w produktach pielęgnacyjnych. Naturalne kosmetyki oparte na składnikach roślinnych bez emulgatorów mniej podrażniają skórę, dlatego są bardziej wskazane do pielęgnacji cery trądzikowej w okresie dojrzewania i po 30. roku życia.

Jakie czynniki wpływają na trądzik w okresie dojrzewania?

U podstawy trądziku młodzieńczego stoją głównie zmiany hormonalne, nasilające się w okresie dojrzewania. U nastolatków wzrasta poziom androgenów, które odpowiadają za pracę gruczołów łojowych. Ich nadmierne pobudzenie skutkuje niekiedy pojawieniem się na skórze wykwitów w postaci trądziku młodzieńczego. Gdy gospodarka hormonalna się unormuje, skóra również odzyska naturalny, zdrowy wygląd.

Trądzik - jak zapobiegać?

Jak zapobiegać trądzikowi?

Przyczyn trądziku poszukuje się w zmianach hormonalnych, nieodpowiedniej diecie i problemach ze stresem. Często istotną rolę odgrywają też wyjątkowo niekorzystne czynniki zewnętrzne. Aby zapobiegać innym rodzajom trądziku, trzeba poznać jego przyczynę, a następnie wprowadzić zmiany w stylu życia.

Jakie nawyki należy zmienić?

Od zmiany nawyków może zależeć, czy stan skóry się zdecydowanie poprawi. Warto wprowadzić pielęgnację cery trądzikowej i zastosować odpowiednie kosmetyki do skóry problematycznej. Zmiany mogą dotyczyć także innych sfer życia jak np. uporanie się z odczuwaniem stresu i zdrowe odżywianie, oparte na zwiększonej ilości warzyw i owoców. Pożywienie z błonnikiem pomaga w procesach trawiennych. Przy występowaniu trądziku każdego rodzaju, warto również zweryfikować swoje nawyki dotyczące stosowania używek.

Podsumowanie

Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji i kosmetyków dobranych do problemu. Chodzi oczywiście o to, by nie pogorszyć stanu cery i znacząco złagodzić przebieg choroby. W przypadku trądziku młodzieńczego z czasem całkowicie znikną zmiany skórne, a u osoby borykającej się z innym rodzajem trądziku na pewno uda się znacząco zmniejszyć jego skutki.

Często zadawane pytania dotyczące pielęgnacji cery trądzikowej FAQ

Jakie kosmetyki powinny być stosowane do pielęgnacji cery trądzikowej?

Naturalne kosmetyki wzbogacone o ekstrakty roślinne i organiczne składniki o działaniu antybakteryjnym, zapewnią odpowiednią pielęgnację cery trądzikowej, skłonnej do wyprysków. Lekki krem o nietłustej konsystencji, który szybko się wchłania oraz łagodny tonik i maska oczyszczająca pory to dobry wybór!

Jakich produktów powinno się unikać przy cerze trądzikowej?

Spośród produktów kosmetycznych unikać należy tłustych i ciężkich kremów oraz kosmetyków zawierających substancje drażniące skórę np. alkohol. Nieodpowiednie będą również zabiegi kosmetyczne polegające na iniekcji (mezoterapia igłowa, dermabrazja). Warto również zadbać o regularne stosowanie kosmetyków antybakteryjnych.

Koszyk Zamknij

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Zacznij zakupy