Table of Contents
Nieważne jak bardzo się starasz, Twój make-up nigdy nie wygląda tak, jak powinien? Makijaż prezentuje się nienaturalnie, a ciastkujący się podkład skutecznie odwraca uwagę nawet od najbardziej precyzyjnie podkreślonych oczu lub ust? Dowiedz się, dlaczego podkład się warzy, by następnym razem wyglądał jak nałożony przez profesjonalistę!
Co to znaczy, że podkład się warzy?
Gładka, ujednolicona cera stanowi bazę każdego makijażu. Niestety dość częstym zjawiskiem jest ciastkowanie podkładu. Nawet jeśli to określenie słyszysz po raz pierwszy, to zapewne doskonale wiesz, co się pod nim kryje.
Najprościej mówiąc, podkład się ciastkuje wtedy, kiedy na skórze traci swoje właściwości i wygląda nieestetycznie. Zamiast gładkiego, jednolitego wykończenia, na twarzy można zaobserwować grudki, plamy czy rozwarstwienia. Zdarza się, że kosmetyk oddziela się od skóry i wygląda, jakby nałożono go nierówno. Zwarzony podkład na twarzy uwidacznia niedoskonałości skóry, które skrupulatnie chcemy zatuszować – suche skórki, drobne zmarszczki czy rozszerzone pory. Całość prezentuje się ciężko i nienaturalnie, jakby nałożono zbyt grubą warstwę podkładu, a cera sprawia wrażenie zaniedbanej i starszej, niż jest w rzeczywistości.
Sprawdź również: Jak nakładać rozświetlacz? Dodaj skórze blasku!
Ciastkujący się podkład wpływa nie tylko na estetykę makijażu, ale także na jego trwałość. Kosmetyk szybciej się ściera i rozmazuje w ciągu dnia, nawet jeśli jego formuła jest określana mianem długotrwałej. Zbyt duża ilość podkładu może również sprawić, że skóra straci naturalną teksturę, co jest szczególnie widoczne w okolicach żuchwy i nosa.
Dlaczego podkład się warzy? Nadmiar sebum jako przyczyna
Na pytanie, dlaczego podkład się ciastkuje, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Winowajców może być wiele, jednak najczęstszą przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja cery, w tym nadmiar sebum, który może prowadzić do nieestetycznego wyglądu makijażu. Kosmetyk może podkreślać suche skórki, jeśli skóra nie jest dostatecznie nawilżona. Z kolei w przypadku skóry tłustej za rozpuszczanie podkładu i jego zbieranie się w załamaniach może odpowiadać nadmiar wydzielanego sebum.
Problem ciastkującego się podkładu może także wynikać z jednoczesnego stosowania produktów, które ze sobą nie współgrają. Prostym przykładem jest połączenie tłustego kremu nawilżającego z mocno matującym fluidem. Te dwie odmienne formuły mogą nie przypaść sobie do gustu, co będzie skutkowało nieestetycznym rozwarstwieniem. Dlatego warto wybierać podkłady zawierające składniki nawilżające, które zapewnią dobrą kondycję cery.
Nie bez znaczenia jest aplikacja podkładu. W momencie, gdy jest on rozprowadzony brudnymi pędzlami lub gąbeczkami, łatwo o nierówności i grudki. Sytuację mogą dodatkowo pogarszać niesprzyjające warunki zewnętrzne – wysoka temperatura czy duża wilgotność powietrza.
W pielęgnacji czasem warto trzymać się zasady „mniej znaczy więcej”. Jeśli nałożysz na skórę krem, bazę, podkład, korektor i puder, możesz nadmiernie ją obciążyć. W konsekwencji pojawi się niechciane rolowanie i zbijanie w grudki.
Co zrobić, żeby podkład się nie warzył? Poznaj sprawdzone sposoby!
Wiesz już doskonale, co to znaczy, że podkład się warzy. Pora przejść do wyjaśnienia, jak zapobiec temu zjawisku. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na to, jak cieszyć się naturalnie wyglądającym makijażem przez cały dzień.
Wybierając odpowiednie produkty do makijażu, warto sięgać po podkłady matujące, które regulują wydzielanie sebum. Aby utrzymać podkład w dobrej kondycji przez cały dzień, istotne jest usuwanie nadmiaru sebum przy pomocy bibułek matujących.
Pielęgnacja twarzy przed nałożeniem podkładu – klucz do trwałego makijażu
Przede wszystkim zadbaj o prawidłową pielęgnację twarzy. Regularnie wykonuj peelingi, które złuszczą martwy naskórek i usuną suche skórki. Do twarzy polecamy peelingi kwasowe lub enzymatyczne. W odróżnieniu od tych mechanicznych rozpuszczają one naskórek bez zbędnego tarcia, które może powodować podrażnienie. W zależności od typu cery, peeling powinien być wykonywany 1-2 razy w tygodniu.
Dowiedz się więcej: Kolejność pielęgnacji twarzy rano – sprawdź, dlaczego ma znaczenie!
Rano i wieczorem dokładnie oczyszczaj skórę z nagromadzonych zanieczyszczeń. Wieczorami rekomendujemy dwuetapowe mycie, by usunąć nawet mocny, wodoodporny makijaż. Doskonałym wyborem do demakijażu jest masełko Cleansing Butter od swederm. To delikatny, ale skuteczny, produkt, któremu nie są straszne żadne zanieczyszczenia. Masełko nie tylko pozostawia skórę czystą i odświeżoną, ale także chroni ją przed utratą wilgoci oraz niweluje przesuszenie, szorstkość, uczucie ściągnięcia czy swędzenia. To wszystko zasługa jego starannie skomponowanej formuły, która została wzbogacona o olej kokosowy, masło shea, wosk carnauba, witaminę E czy ekstrakty roślinne: z owoców borówki, owsa, imbiru, owoców akacji i kolibła egipskiego.
Co zrobić, żeby podkład się nie warzył? Dbaj o codzienne nawilżanie nawet jako posiadacz cery tłustej! By mieć pewność, że krem w połączeniu z podkładem nie stworzy grudek, sięgnij po taki, który charakteryzuje się lekką konsystencją. Przed nałożeniem podkładu, upewnij się, że skóra jest odpowiednio przygotowana, aby uniknąć problemu ciastkowania się kosmetyku.
Dobór kosmetyków i technika aplikacji
Wybór podkładu ma ogromny wpływ na to, jak prezentuje się makijaż. Powinien on być odpowiednio dopasowany do typu cery i jej wymagań – matujący dla skóry tłustej, nawilżający dla suchej i lekki dla normalnej lub mieszanej, najlepiej z matowym wykończeniem. Staraj się unikać produktów, które są zbyt ciężkie lub mocno zastygają na skórze. Godną polecenia propozycją jest podkład Perfect Drop. Ten lekki fluid idealnie stapia się z cerą, subtelnie matuje i daje efekt optycznego wygładzenia dzięki pigmentom „soft focus”. W jego składzie znajdziesz takie składniki, jak olej z nasion słonecznika i ekstrakt z liści rozmarynu, które chronią przed działaniem wolnych rodników i świetnie nawilżają. Podkład jest dostępny w trzech odcieniach – jasnym Vanilla, średnim Light Ivory i ciemnym Honey.
Baza pod makijaż to jeden z tych produktów, który warto włączyć do swojej rutyny. Jej zadaniem jest wygładzenie powierzchni skóry, przedłużenie trwałości podkładu i ułatwienie jego aplikacji. Zwróć uwagę na to, żeby wybrana przez Ciebie baza była kompatybilna z podkładem. Nie łącz produktów na bazie wody i oleju, aby uniknąć rozwarstwienia.
Sama aplikacja podkładu powinna być równomierna. Zacznij od nałożenia niewielkiej ilości kosmetyku i dopiero w razie potrzeby dołóż kolejną warstwę, aby uniknąć sytuacji, w której podkład się warzy. W ten sposób nie doprowadzisz do teatralnego efektu maski. Precyzyjne rozprowadzenie produktu ułatwią przeznaczone do tego akcesoria – zwilżona gąbeczka lub czysty pędzel do podkładu.
Przeczytaj także: Jak i czym czyścić pędzle do makijażu?
Gotowy makijaż utrwal za pomocą lekkiego pudru. Utrzyma on podkład na miejscu i zapobiegnie nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry. Puder matujący Perfectly Matte skutecznie redukuje błyszczenie i pochłania sebum. Po nałożeniu na skórę puder staje się transparentny, więc ryzyko źle dobranego odcienia spada do zera. Jego dodatkowymi atutami jest to, że nie podkreśla suchych skórek i nie zatyka porów. Jeśli Twoja skóra ma tendencję do szybkiego wyświecania się, w ciągu dnia możesz używać bibułek matujących, zamiast aplikować kolejną warstwę pudru, aby uniknąć sytuacji, w której skóra nieestetycznie błyszczy.
Dlaczego podkład się warzy? Podsumowanie
Wiedząc, jak wygląda zwarzony podkład na twarzy, na pewno nie chcesz, żeby i Tobie przytrafiła się taka sytuacja. Na całe szczęście możesz podjąć kilka kroków, aby zadbać o perfekcyjny wygląd swojego makijażu w każdych warunkach.
Unikaj przeciążania skóry nadmiarem kosmetyków oraz dostosuj pielęgnację do aktualnych potrzeb Twojej cery. Weź pod uwagę to, że jej wymagania mogą ulegać zmianie – na przykład w zależności od pory roku. Wybierz taki podkład, który będzie jej służył, a nie ten, który aktualnie cieszy się największą popularnością na rynku. Pamiętaj również o tym, że ogromne znaczenie ma to, w jaki sposób go aplikujesz. Dbaj o czystość gąbeczek oraz pędzli, a także wyznawaj zasadę minimalizmu podczas nakładania produktu. O wiele łatwiej dołożyć kolejną warstwę fluidu, niż równomiernie rozłożyć jego nadmiar. Dzięki odpowiednim działaniom zwarzony podkład na twarzy nie zepsuje Twojego nastroju w żadnej sytuacji!