Cera naczynkowa jest bardzo podatna na podrażnienia i zaczerwienienia. Wymaga szczególnej troski ze strony jej posiadaczki. Zaniedbania w kwestii pielęgnacji tego typu cery mogą doprowadzić do rozwoju trądziku różowatego, który leczy lekarz dermatolog. Sprawdź, jak wzmocnić naczynia krwionośne i zapobiec powstawaniu kolejnych teleangiektazji.
Spis treści:
Cera naczynkowa – charakterystyka
Zastanawiasz się, jak rozpoznać cerę naczynkową? Tego rodzaju cera ma tendencję do rozszerzania naczynek. Na cienkiej, wrażliwej i pozbawionej elastyczności skórze naczynkowej często możesz zauważyć tzw. pajączki, rumienie i liczne zaczerwieniania (szczególnie na policzkach, a także brodzie i nosie). Rumieniec może pojawić się na twarzy pod wpływem m.in.:
- silnych emocji,
- stresu,
- intensywnego wysiłku fizycznego,
- zmiany temperatur,
- ostrych przypraw,
- mocnej kawy,
- stosowania nieodpowiednich kosmetyków.
Czerwone zmiany są przyczyną kompleksów, odbierają pewność siebie i często są maskowane silnie kryjącymi korektorami, fluidami, które nie pozwalają skórze oddychać, pogarszając jej stan. Osoby z cerą naczynkową nierzadko skarżą się na uczucie ściągnięcia (zwłaszcza bezpośrednio po myciu twarzy), uczucie pieczenia i wysuszenie skóry.
Co szkodzi cerze naczynkowej? Czego należy unikać?
Cera naczynkowa źle reaguje na wysokie i niskie temperatury (szczególnie na gwałtowne zmiany temperatur). Dlatego w trosce o urodę osoby z cerą naczynkową powinny unikać:
- korzystania z sauny,
- nadmiernej ekspozycji słonecznej,
- gorących kąpieli,
- wystawiania skóry na działanie silnego wiatru, czy mrozu.
Negatywny wpływ na tego typu cerę mają także kosmetyki o silnie chemicznym składzie oraz zbyt agresywne zabiegi kosmetyczne (np. peelingi gruboziarniste, niektóre peelingi medyczne). Cerze skłonnej do zaczerwienień i pękania naczynek szkodzi też brak filtrów przeciwsłonecznych, chlorowana oraz twarda woda i używki (zarówno papierosy, jak i alkohol). Zaczerwienienia mogą nasilać się także w związku z przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Jak więc pielęgnować cerę naczynkową i wzmocnić naczynka krwionośne?
Pielęgnacja cery naczynkowej – jak złagodzić zaczerwienienia?
Istnieją różne rodzaje cery. Jak dobrać odpowiednie sposoby pielęgnacji do cery naczyniowej? Powinna ona opierać się na 4 kluczowych aspektach:
- łagodnym oczyszczaniu,
- tonizowaniu,
- nawilżaniu,
- ochronie przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Oczyszczanie cery naczynkowej powinno być przeprowadzane przy użyciu letniej, ewentualnie chłodnej wody. Zrezygnuj z gąbek, ściereczek i szorstkich myjek, które mogą nasilić problemy i podrażniać nadreaktywną skórę. Stosuj pianki, żele i emulsje myjące o organicznym składzie. Dobrym wyborem będzie żel myjący SWEDERM®FACE GEL, który jednocześnie pełni rolę toniku. Produkt zawiera w swoim składzie 40% miąższu z liści aloesu, glicerynę, betainę. Te dobroczynne substancje oczyszczają skórę bez powodowania podrażnień, wysuszania i dyskomfortu. Pamiętaj, aby nie pocierać intensywnie ręcznikiem skóry przy jej osuszaniu, tylko łagodnie odsączać nadmiar wilgoci. Na każdym etapie pielęgnacji musisz wykazywać się ostrożnością i postępować delikatnie.
Zamiast peelingów mechanicznych, stosuj znacznie przyjaźniejsze dla skóry peelingi enzymatyczne i maski do twarzy. Świetne efekty zapewni SWEDERM® FACE MASK 4W1. Ta łagodna maska z glinką ziemi fulerskiej bardzo delikatnie złuszcza martwy naskórek i nawilża skórę, przywracając jej utraconą równowagę. Dzięki obecności aloesu maska zmniejsza zaczerwienienia i działa silnie łagodząco. Może być stosowana przy każdym typie cery.
Cera naczynkowa często jest przesuszona, za mało elastyczna i wymaga intensywnego nawilżenia. By wzmocnić płaszcz hydrolipidowy skóry, inwestuj w kremy nawilżające z aloesem, mocznikiem, masłem Shea, hialuronianem sodu, witaminą C i E. Możesz sięgnąć np. po SWEDERM® ULTRA SERUM VIT C, które wspiera skórę w działaniach naprawczych i długotrwale ją nawilża. Dobroczynny wpływ na naczynka ma także witamina K, która uszczelnia je, zmniejszając zaczerwienienia. W twojej kosmetyczce nie może zabraknąć kremu do cery naczyniowej z wyciągu z miłorzębu japońskiego i kasztanowca, który wzmacnia i uelastycznia naczynka.
Pamiętaj, że przy cerze naczynkowej należy przez cały rok używać kremu do twarzy z wysokim filtrem chroniącym przed promieniowaniem słonecznym (latem SPF 50, w pozostałych miesiącach przynajmniej SPF 30). Dobrym wyborem będzie SWEDERM® FACE CREAM SPF 50 z naturalnymi filtrami mineralnymi, który dzięki starannie opracowanemu składowi wykazuje również właściwości pielęgnujące. Krem chroni skórę naczyniową przed promieniowaniem UVA i UVB. Zawiera aloes i glicerynę – substancje o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia.
Cera naczynkowa – naturalne i delikatne kosmetyki
Kosmetyki do cery naczynkowej powinny cechować się przyjaznym, naturalnym składem, które wykazują działanie łagodzące i nawilżające. Natomiast nie powinny zawierać silnych detergentów (np. alkoholu, SLS), sztucznych barwników, substancji zapachowych (np. Limonene, Geraniol), które szkodzą cienkiej i delikatnej skórze, wywołując podrażnienia. Wybieraj produkty kosmetyczne dedykowane cerze naczynkowej, które uelastyczniają ścianki naczyń krwionośnych, poprawiają kondycję skóry i sprawdzają się w codziennej pielęgnacji.